10. června 2019 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hodnota Microsoftu se drží nad bilionem dolarů, je nejcennější firmou světa

Logo Microsoftu na budově v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Microsoftu na budově v New Yorku. | foto: Reuters

Praha Překvapivě dobré výsledky Microsoftu ženou vzhůru i hodnotu jeho akcií. Jen během minulého týdne vzrostly o desetinu. Tržní hodnota firmy tak opět přesáhla magickou metu jednoho bilionu dolarů. Poprvé se to stalo krátce na konci dubna. Nad tuto hranici se Microsoft opět vrátil v pátek.

V centrále firmy se ale radovat nemají. „Byl bych znechucen, kdyby někdo oslavoval naši tržní hodnotu,“ řekl šéf firmy Satya Nadella před týdnem agentuře Bloomberg.

V přepočtu je hodnota Microsoftu téměř 23 000 miliard korun. Český rozpočet by z této částky vyžil zhruba patnáct let. Například český energetický gigant ČEZ má i se svými jadernými elektrárnami a distribuční sítí hodnotu 78 krát nižší než Microsoft.

Microsoft je v současnosti nejhodnotnější firmou světa, která je na burze. Vyšší (teoretickou) hodnotu má ze všech byznysových entit už jen SASAC - obří skupina více než stovky čínských státních podniků.

Jedničkou v žebříčku firem s nejvyšší tržní kapitalizací se Microsoft stal teprve na konci loňského roku. V minulých letech žebříčku kralovala další americká technologická firma Apple. Ta na začátku dekády prolomila nadvládu petrolářských firem - amerického Exxonu a čínské Petrochina.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz