Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hodnotové akcie přebírají taktovku, oproti růstovým se jim daří čím dál lépe

Do karet tradičním firmám hraje očekávané ekonomické oživení, ze kterého by měly výrazněji těžit právě cyklické firmy z odvětví jako finance, energetika, materiály či spotřeba. Ilustrační snímek

Do karet tradičním firmám hraje očekávané ekonomické oživení, ze kterého by měly výrazněji těžit právě cyklické firmy z odvětví jako finance, energetika, materiály či spotřeba. Ilustrační snímek foto: Reuters

NEW YORK - Hodnotové akcie se v průběhu minulé dekády nacházely mimo zájem většiny investorů, přičemž tento trend ještě umocnila koronavirová krize. V posledních měsících však tradiční společnosti s nižší valuací výkonnostně porážejí již velmi drahé růstové tituly a mají slušně našlápnuto i do příštích let.
  5:00

V průběhu posledních 12 let dostávaly akcie hodnotových společností (tedy tradičních firem s nižším oceněním a růstem) na frak. Zatímco od tehdejšího dna z března 2009 vykázaly včetně dividend výkonnost přibližně 530 procent, růstové tituly tažené především technologickým sektorem dokázaly na “total return” bázi zhodnotit dokonce o 820 procent.

Dlouhodobý vývoj výkonnosti hodnotových a růstových akcií z indexu S&P 500.

Nadvýkonnost růstových akcií ještě umocnila koronavirová pandemie. Ta nahrávala především technologickým firmám, jejichž hospodaření nebylo zpravidla negativně zasaženo uzavírkami ekonomik.

Naopak poptávka po službách celé řady z nich vzrostla v návaznosti na přesun našich životů do on-line světa.

V průběhu září 2020 však začalo docházet k výraznější rotaci od již relativně drahých růstových akcií směrem k hodnotovým titulům. Tento trend se naplno projevil v letošním roce, zatímco růstové společnosti výkonnostně pouze stagnovaly, hodnotové připsaly přes 12 procent.

Krátkodobý vývoj výkonnosti hodnotových a růstových akcií z indexu S&P 500 od roku 2020 do současnosti.

Nakročeno k překonání trhu

Letošním vývojem se však potenciál hodnotových titulů zdaleka nevyčerpal, alespoň při relativním srovnání s růstovými společnostmi. Do karet tradičním firmám hraje očekávané ekonomické oživení, ze kterého by měly výrazněji těžit právě cyklické firmy z odvětví jako finance, energetika, materiály či spotřeba.

K tomu by měly přispět i silné fiskální stimuly společně s vysokým objemem úspor domácností v USA, očekávaná vyšší spotřeba a investice podpoří tamní hospodářský růst.

Hodnotové firmy zároveň nejsou tak výrazně citlivé na růst úrokových sazeb. Právě nárůst výnosů na státních dluhopisech vyvolaný očekávaným příchodem vyšší inflace a ekonomického růstu byl jedním z katalyzátorů akciové rotace.

Valuace růstových společností jsou totiž postaveny zejména na očekávaných ziscích ve vzdálenější budoucnosti, jejichž současná hodnota v prostředí vyšší ceny peněz klesá.

Kromě současného ekonomického prostředí by hodnotové akcie měly benefitovat i ze znatelně nižšího relativního ocenění vůči růstovým společnostem. Zatímco velké a středně velké hodnotové společnosti jsou aktuálně na bázi historického P/E oceněny na 131-133 procent 20letého průměru, valuace růstových firem se pohybuje na 158-180 procent průměru. V případě malých společnost jsou pak rozdíly v ocenění ještě výraznější.

Akcie rozhodně levné nejsou

Současná versus průměrná 20letá valuace růstových a hodnotových akcií na bázi P/E

Pohled na celkové ocenění akciového trhu však naznačuje, že se pohybujeme na velmi vysokých úrovních. V současných cenách je započítán scénář rychlého ekonomického oživení a prostor pro pozitivní překvapení je relativně nízký.

V kontextu probíhající euforie na trzích tak roste riziko korekce, která by dostala hlavní indexy na ospravedlnitelnější hodnoty.

Pokud však skutečně nastane optimistický scénář silného ekonomického boomu, bude se jednat o vodu na mlýn právě pro hodnotové akcie. Prostor pro růst a dohánění historického zaostávání je v jejich případě značný.

Banner peak.cz.
Autor: