24. srpna 2012 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hollande a Merkelová: Je na Řecku, zda bude moci zůstat v eurozóně

Merkelová a Hollande při prvním setkání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Merkelová a Hollande při prvním setkání | foto: Reuters

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande společně zdůraznili, že Řecko musí plnit závazky reforem, jinak nemůže očekávat zmírnění v otázce termínů plnění rozpočtových cílů. Je jen na Řecku, zda bude moci zůstat v eurozóně, řekl Hollande na tiskové konferenci po svém příletu do Berlína k jednání s Merkelovou. Ta bude dnes o situaci v Řecku jednat s tamním premiérem Antonisem Samarasem.

"Chceme - já chci - aby bylo Řecko v eurozóně. Je to přání, které máme od počátku této krize. Je na Řecích, aby se snažili dělat všechno, co je nezbytné k dosažení tohoto cíle," řekl Hollande s Merkelovou po boku.

Podpoříme Řecko v reformách

Merkelová zdůraznila klíčový význam reforem v Řecku. "My i já budeme povzbuzovat Řecko k pokračování na cestě reforen," řekla kancléřka před pracovní večeří s Hollandem. Dodala, že další rozhodnutí ohledně Řecka budou záviset na obsahu zprávy, kterou v září předloží "trojka" zástupců Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.

K TÉMATU:

Nejvyšší činitelé dvou největších zemí eurozóny se sešli k večernímu rozhovoru, na němž by se měli sjednotit na vzkazu, který vyšlou řeckému premiérovi Antonisu Samarasovi. Mluvit budou také o návrhu na centralizaci bankovního dohledu v Evropě a o občanské válce v Sýrii.

Aliance 'Merkozy'

Oba státníci se budou podle agentury Reuters snažit napodobit alianci zvanou "Merkozy", v níž Merkelová sjednávala jednotný postoj s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Jednotu Berlína a Paříže narušil letos zvolený Hollande, který nastoupil s heslem ukončit úspory a obnovit vládní podporu ekonomickému růstu, což Německo odmítá.

Samaras, který se v příštích dnech s oběma státníky sejde, dal tento týden najevo, že bude žádat od svých evropských partnerů pro Řecko více času na plnění plánu úspor, protože za cíli ve snižování rozpočtového deficitu vláda výrazně zaostává. K úsporám a reformám se Řecko zavázalo, když přijalo od zahraničních věřitelů finanční pomoc 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu korun). Plnění dohodnutého programu je podmínkou k tomu, aby Řecko dostalo příští měsíc další část úvěru.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble včera prohlásil, že poskytnutím více času se problémy Řecka nevyřeší. V pátek Merkelová Samarase přivítá v Berlíně a v soboru se řecký premiér sejde v Paříži s Hollandem.

Německo zkoumá možné důsledky odchodu Řecka z eurozóny

Německé ministerstvo financí vytvořilo pracovní skupinu, která prostuduje možné ekonomické důsledky případného odchodu silně zadluženého Řecka z eurozóny. Informoval o tom list Financial Times Deutschland s odvoláním na zdroje z ministerstva.

Merkelová tvrdí, že hodlá udržet Řecko v eurozóně, ačkoli v Německu roste netrpělivost kvůli neschopnosti Atén dodržet podmínky finanční pomoci, píše agentura Reuters.

"Kolegové dělají kalkulace ohledně finančních důsledků (řeckého odchodu z eurozóny) a zkoumají, jak zabránit dominovému vlivu na ostatní členské země eurozóny," uvedly zdroje z ministerstva.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?