30. května 2013 11:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hollande shání peníze, kde se dá. Draží vína z Elysejského paláce

Francouzský prezident Francois Hollande  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Francois Hollande | foto: Reuters

PAŘÍŽ Celkem 1200 lahví vína bude úřad francouzského prezidenta ve čtvrtek a v pátek dražit v rámci bezprecedentního opatření zaměřeného na utahování opasků v dobách recese. Informovala o tom agentura AFP.

Prodej uskuteční dražební síň Drouot a zapíše se tak do historie, protože jde o vůbec první případ, kdy Elysejský palác dává do prodeje část obsahu svých výhradně francouzským vínem zásobených sklepů.

Očekávaná cena prodávaných vín sahá od 20 eur (asi 500 korun) do 2500 eur (téměř 65 tisíc korun) za lahev. Mezi ty nejdražší se počítá například Chateau Latour z roku 1936, Petrus ročník 1990 či vína Romanae ročníku 1985.

ČTĚTE TAKÉ:

Sklep Elysejského paláce byl založen v roce 1947, kdy byl prezidentem Vincent Auriol, a nyní uchovává 12 tisíc lahví. Aukci budou dominovat vína burgundská a bordeauxská, ale v nabídce se objeví také vína z Alsaska, či údolí Loiry a Rhôny.

"Všechna tato vína byla určena k tomu, aby se podávala na stole prezidenta republiky," uvedla dražební síň v prohlášení. Část výtěžku aukce bude investována do mladších, levnějších vín, která jsou stále dost vhodná pro prezidentskou tabuli; zbytek skončí ve státní pokladně.

Lidovky.cz, ČTK