Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fanatismus smetl šéfa Mozilly. Byl proti sňatkům gayů

Firefox - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firefox - ilustrační foto. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Nový generální ředitel americké softwarové společnosti Mozilla Brendan Eich ve čtvrtek odstoupil z funkce poté, co se stal terčem protestů kvůli své dřívější podpoře zákazu svateb gayů v Kalifornii. Informovala o tom firma, která je autorem internetového prohlížeče Firefox.

Kampaň homosexuálních aktivistů, která k Eichovu odstoupení vedla, vyvolala kritiku v předních amerických médiích a ostře ji odsoudil i známý publicista Andrew Sullivan, který je sám gay.

"Celá ta věc mě znechucuje - jako by měla znechucovat každého, kdo má zájem na tolerantní a různorodé společnosti. Pokud toto je dnešní hnutí za práva gayů - štvanice na naše oponenty vedená s fanatismem náboženské pravice - pak se mnou nepočítejte. Jestliže zastrašujeme jiné v jejich svobodě projevu, nejsme lepší než antihomosexuální násilníci, kteří tu byli před námi," napsal Sullivan na svém blogu.

ČTĚTE TAKÉ:

Michael Barbaro z listu The New York Times na Sullivanův postoj upozornil a označil jej za "obrovskou zprávu". "Je snad teď nesouhlas se svatbami gayů firemním zločinem?" ptá se Barbaro na Twitteru.

Eich je tvůrcem programovacího jazyka Javascript a spoluzakladatelem Mozilly, jejímž hlavním produktem je internetový prohlížeč Firefox. Do jejího čela byl jmenován minulý týden, což vyvolalo některých zaměstnanců hněv a poté organizovanou kampaň aktivistů.

Kacířství musí odvolat!

Eich v roce 2008 věnoval 1000 dolarů (20 000 korun) na podporu prosazení kalifornského ústavního dodatku, který definoval manželství jako svazek mezi mužem a ženou. Ten Kaliforňané v referendu schválili, soud jej ale později označil za neústavní.

Sullivan prý zjistil, že Eich si mohl místo zachránit, kdyby své názory odvolal. To ale podle záznamu pohovoru s činovníky firmy neudělal dostatečně. "Nepochopil, že pokud chce zůstat šéfem firmy, musí své kacířství odvolat. V Mozille existuje jen jeden povolený názor a všichni disidenti musí být vyhlazeni! To je v kostce celá levicově liberální tolerance," napsal Sullivan.

Podle listu The New York Times je nyní zřejmé, že "v Silicon Valley, kde se tolerují osobní výstřednosti, a dokonce i antisociální osobnosti, pokud tvoří nové produkty a vydělávají peníze, je nutné si sociálněkonzervativní názory nechávat pro sebe". Podle listu "nebyly žádné známky, že by se Eich choval v práci zaujatě".

Z otevřené komunity bigotní spolek

Podle listu The Wall Street Journal to nyní vypadá, že extrémní křídlo hnutí za redefinici manželství - a zjevně ani Silicon Valley - nadále nehodlají tolerovat ani pouhé zastávání názoru, který v roce 2008 sdílela většina Kaliforňanů a ještě v květnu 2012 i prezident Barack Obama.

"Stala se kultura (technologické komunity), která se kdysi pyšnila svou otevřeností, natolik bigotní, že nedokáže akceptovat nikoho, kdo zastává tradiční křesťanské, židovské nebo muslimské přesvědčení?" píše list.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz