Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fanatismus smetl šéfa Mozilly. Byl proti sňatkům gayů

Firefox - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firefox - ilustrační foto. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Nový generální ředitel americké softwarové společnosti Mozilla Brendan Eich ve čtvrtek odstoupil z funkce poté, co se stal terčem protestů kvůli své dřívější podpoře zákazu svateb gayů v Kalifornii. Informovala o tom firma, která je autorem internetového prohlížeče Firefox.

Kampaň homosexuálních aktivistů, která k Eichovu odstoupení vedla, vyvolala kritiku v předních amerických médiích a ostře ji odsoudil i známý publicista Andrew Sullivan, který je sám gay.

"Celá ta věc mě znechucuje - jako by měla znechucovat každého, kdo má zájem na tolerantní a různorodé společnosti. Pokud toto je dnešní hnutí za práva gayů - štvanice na naše oponenty vedená s fanatismem náboženské pravice - pak se mnou nepočítejte. Jestliže zastrašujeme jiné v jejich svobodě projevu, nejsme lepší než antihomosexuální násilníci, kteří tu byli před námi," napsal Sullivan na svém blogu.

ČTĚTE TAKÉ:

Michael Barbaro z listu The New York Times na Sullivanův postoj upozornil a označil jej za "obrovskou zprávu". "Je snad teď nesouhlas se svatbami gayů firemním zločinem?" ptá se Barbaro na Twitteru.

Eich je tvůrcem programovacího jazyka Javascript a spoluzakladatelem Mozilly, jejímž hlavním produktem je internetový prohlížeč Firefox. Do jejího čela byl jmenován minulý týden, což vyvolalo některých zaměstnanců hněv a poté organizovanou kampaň aktivistů.

Kacířství musí odvolat!

Eich v roce 2008 věnoval 1000 dolarů (20 000 korun) na podporu prosazení kalifornského ústavního dodatku, který definoval manželství jako svazek mezi mužem a ženou. Ten Kaliforňané v referendu schválili, soud jej ale později označil za neústavní.

Sullivan prý zjistil, že Eich si mohl místo zachránit, kdyby své názory odvolal. To ale podle záznamu pohovoru s činovníky firmy neudělal dostatečně. "Nepochopil, že pokud chce zůstat šéfem firmy, musí své kacířství odvolat. V Mozille existuje jen jeden povolený názor a všichni disidenti musí být vyhlazeni! To je v kostce celá levicově liberální tolerance," napsal Sullivan.

Podle listu The New York Times je nyní zřejmé, že "v Silicon Valley, kde se tolerují osobní výstřednosti, a dokonce i antisociální osobnosti, pokud tvoří nové produkty a vydělávají peníze, je nutné si sociálněkonzervativní názory nechávat pro sebe". Podle listu "nebyly žádné známky, že by se Eich choval v práci zaujatě".

Z otevřené komunity bigotní spolek

Podle listu The Wall Street Journal to nyní vypadá, že extrémní křídlo hnutí za redefinici manželství - a zjevně ani Silicon Valley - nadále nehodlají tolerovat ani pouhé zastávání názoru, který v roce 2008 sdílela většina Kaliforňanů a ještě v květnu 2012 i prezident Barack Obama.

"Stala se kultura (technologické komunity), která se kdysi pyšnila svou otevřeností, natolik bigotní, že nedokáže akceptovat nikoho, kdo zastává tradiční křesťanské, židovské nebo muslimské přesvědčení?" píše list.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...