Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Honil ho Interpol, teď je spolumajitelem Expobanky působící v Česku

V roce 2014 vstoupila do České republiky ruská Expobank. Získala českou část... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 2014 vstoupila do České republiky ruská Expobank. Získala českou část... | foto: Lidové noviny

Praha Byl konec února roku 2017 a nedaleko moskevského Kremlu se spustila policejní operace. V hledáčku Interpolu, největší mezinárodní policejní organizace, se ocitl ruský podnikatel a bankéř German Tsoy. Kriminalisté jej podle ruských a kyrgyzských médií zadrželi na základě zatykače, který na něho kvůli podezření ze spáchání podvodu vydaly úřady v Kyrgyzstánu. Zadržení Tsoye je zajímavé z českého pohledu. Úřadem, jehož osazenstvo by mělo zpozornět, je Česká národní banka (ČNB).

Omluva Lidových novin společnosti Expobank CZ a.s.

V měsících únor až květen 2019 zveřejnily Lidové noviny sérii článků týkající se společnosti Expobank CZ a.s. Některé informace v těchto článcích se nezakládaly na pravdě, tudíž mohly ve čtenářích vyvolat zavádějící obraz banky včetně některých osob s ní spjatých, za což se Expobank CZ a.s. omlouváme.

Jak LN zjistily, Tsoy je spolumajitelem ruské Expobank CZ. Podle údajů k tomuto finančnímu domu dostupných na webu ČNB vlastní ruský bankéř 15,15 procenta akcií. Je i členem dozorčí rady mateřské Expobank, v níž dle ruských médií vlastní bezmála pětinový podíl. Proč měl Tsoy, vzhledem k zatčení v Moskvě a zatykači vydanému v Kyrgyzstánu, upoutat pozornost ČNB? 

V zákoně o bankách se píše, že banka má být důvěryhodná a odborně způsobilá. Nejen banka jako taková, ale i její manažeři či akcionáři. ČNB by takovou způsobilost měla kontrolovat jak při udělení licence pro vstup na český trh (Expobank CZ tak učinila v roce 2014), tak i v průběhu fungování banky v České republice.

Ruský podnikatel a bankéř German Tsoy.

Jeden z paragrafů bankovního zákona přímo říká, že pro splnění podmínek je nutná „důvěryhodnost a způsobilost osob s kvalifikovanou účastí na bance nebo, nejsou-li takové osoby, 20 největších akcionářů banky podle podílu na hlasovacích právech k výkonu práv akcionáře při podnikání banky“. Tsoy takovou osobou je, v Expobank CZ je třetím největším akcionářem. 

Není jasné, jakým způsobem se vyšetřování Tsoye – ať už v Rusku, nebo Kyrgyzstánu – vyvíjí. Jasnou odpověď nedala ani jedna ze stran. Na dotaz, jestli národní bance Tsoyovy oplétačky se zákonem nevadily, nechtěl tuzemský bankovní regulátor odpovědět. „K jednotlivým institucím se nemůžeme vyjadřovat, a to z důvodu povinnosti zachovávat mlčenlivost,“ odpověděla pouze tisková mluvčí ČNB Denisa Všetíčková. 

Expobank CZ je přesvědčena, že tuzemský kontrolor podrobil Tsoye důkladné kontrole. „ČNB posoudila a schválila kvalifikovanou účast pana Tsoye jakožto menšinového akcionáře Expobank CZ v souladu s platnou evropskou a českou legislativou. Základní součástí posouzení způsobilosti akcionáře je jeho důvěryhodnost, tedy bezúhonnost,“ řekla LN mluvčí Expobank CZ Kateřina Petko, podle níž Expobank CZ nemá s akcionářem Tsoyem žádný další právní vztah.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky