4. září 2013 13:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Horníci z Bakalových dolů vyjdou do ulic. Na protest proti propouštění

Havíři z dolu Paskov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havíři z dolu Paskov. | foto: ČTK

OSTRAVA Moravskoslezští horníci chystají demonstraci namířenou proti vedení OKD. Chtějí tak bojovat za přijatelnou mzdu a zachování pracovních míst. Vedení těžební společnosti zvažuje například uzavření Dolu Paskov, kde pracuje zhruba 3000 lidí.

Ostravou budou horníci pochodovat 17. září, oznámil předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. "Vedení firmy nás chce odřít o 20 procent platu. To je neúnosné. Zaměstnanci nám dali jasně najevo, že tudy vyjednávání o kolektivní smlouvě vést nemáme," uvedl Pytlík.

Demonstrace

Sraz účastníků demonstrace nazvané Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu bude 17. září na parkovišti u stadionu Bazaly.

Odtud se průvod vydá na pochod v 15:10 směrem k Prokešovu náměstí v centru Ostravy, kde demonstrace bude pokračovat proslovy. Na náměstí sídlí vedení společnosti.

Dodal, že horníci jsou značně nespokojení a nervózní. "Měli jsme strach, aby se nepouštěli do něčeho sami. I proto jsme začali připravovat společnou demonstraci," řekl.

"Respektujeme právo odborů na vyjádření vlastního postoje. Nicméně podle našeho názoru dosud nebyly vyčerpány všechny možnosti jednání a věříme, že i přes složitost situace dosáhneme oboustranně přijatelného kompromisu," uvedl mluvčí OKD Marek Síbrt.

Podle něj by mělo být cílem obou stran zajistit stabilitu firmy, která prochází mimořádně náročným obdobím. Právě platy horníků byly dosud podle Síbrta škrtání ušetřeny. "Průměrná mzda horníků v OKD přesahuje 35 000 korun a o polovinu převyšuje regionální průměr. OKD nechce jít cestou snižování tarifních mezd, ale chceme diskutovat o omezení rozsáhlého systému benefitů typu 13. a 14. platů. Zároveň chceme zaměstnancům zajistit růst mezd v momentě, kdy se situace na světových trzích zlepší," dodal mluvčí.

"Vzhledem k tomu, že Zdeněk Bakala (spolumajitel firmy) v průběhu zhruba sedmi let měl zisky kolem 50 miliard korun, tak si odbory nemyslí, že by peníze na horníky, kteří pracují v těžkých podmínkách, nesehnal," řekl serveru Týden.cz šéf Odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.

Odbory s vedením OKD stále nepodepsaly kolektivní smlouvu. "Náš návrh na snížení mezd o sedm procent zaměstnavatel smetl ze stolu. Ve čtvrtek má kolektivní vyjednávání pokračovat. Ještě jsme nedostali žádné podklady. Netuším, o čem bychom se měli bavit," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Předpokládá, že se na demonstraci sejde nejméně 400 lidí. "Jedeme na tři směny. Navíc demonstrace bude v pracovní den. Na druhou stranu ale slíbili účast i horníci z Mostecka. Věříme, že se přidají i zaměstnanci dalších průmyslových podniků na Ostravsku, kterým také hrozí propouštění," dodal Pytlík.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz