25. července 2016 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Horníci ze severu Čech dostanou stejné odškodné jako ti z OKD. Proti byl jen Babiš

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Propuštění horníci ze severních Čech by měli dostat stejné kompenzace jako horníci z OKD. Shodli se na tom zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů. Proti byl jen ministr financí Andrej Babiš. Na výši minimální mzdy se ale tripartita nedohodla. O kompenzacích a minimální mzdě bude ještě jednat vláda.

„Nevidím důvod, proč by daňoví poplatníci měli přispívat soukromým firmám za uhlí, které patří státu. Stát přece nemůže pomáhat každé soukromé firmě. Je to zodpovědnost investora,“ řekl po jednání tripartity Babiš. Podle něj v povrchových dolech na Mostecku pracují lidé v profesích, o které je na trhu poptávka.

Babišovy argumenty odmítl po jednání tripartity předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něj příspěvky nedostane nikdo ze soukromé firmy, ale jen propuštění horníci a jejich rodiny.

„Pokud vláda rozhodla o limitech, nese svou zodpovědnost, a myslíme si, že je to správné,“ dodal s tím, že shoda na rozšíření kompenzací byla velmi široká.

NA MINIMÁLNÍ MZDĚ SE NESHODLI

  • Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se nedohodli na tom, o kolik by se příští rok měla zvýšit minimální mzda.
  • Ministerstvo práce navrhlo růst ze současných 9900 korun na 11 tisíc korun. Odbory chtěly ještě o pětistovku více, naopak pro zaměstnavatele bylo přijatelné zvýšení maximálně na 10 600 korun.
  • O zvýšení minimální mzdy tak rozhodne vláda.

Vláda loni rozhodla o zachování limitů těžby na dole ČSA na Mostecku, těžba tam v příštích letech skončí. V této souvislosti navrhlo ministerstvo práce a sociálních věci celý soubor opatření. Podle návrhu by měli zaměstnanci dolu, kteří přijdou o práci, dostávat stejné příspěvky jako propuštění horníci z OKD. Ti dostanou finanční podporu 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka.

Vyplácení těchto příspěvků kritizuje i opoziční ODS. „O takovém odstupném si většina zaměstnanců může nechat zdát. Ne ale horníci, které si vláda před volbami hýčká a sype jim jeden milion za druhým. Bohužel jim ale nesype ze svého, ale z našeho,“ uvedla místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

ČTK