7. listopadu 2011 22:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Horské penziony jsou čím dál častěji na prodej

Špindlerův Mlýn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špindlerův Mlýn. | foto: Shutterstock

PRAHA Na tuzemském trhu začíná přibývat nabídek na prodej horských penzionů a hotelů. Majitelé se jich často zbavují například kvůli nízkým tržbám nebo zadlužení. Vyplývá to z ankety mezi dražebními společnostmi a realitními kancelářemi.

"Horských penzionů a hotelů, které jsou na prodej, v České republice stále přibývá a současnou situaci označují odborníci za výprodej," uvedla dnes v tiskové zprávě dražební firma Naxos.

ČTĚTE TAKÉ:

Častější nabídky k odkoupení horských ubytovacích zařízení zaznamenala i dražební společnost Prokonzulta. Podle manažera Josefa Machů má trend několik důvodů. "Jedním z nich je zadluženost obcí, takže tady se jedná o nucený prodej, dalším důvodem je to, že některé společnosti, případně státní podniky, zpeněžují své nemovitosti v horských oblastech, a to z důvodů, aby už nemusely investovat do údržby a také proto, že jsou mnohde prázdné," sdělil dražebník.

Špatné zimy, vyšší konkurence

Mírný nárůst nabídek na horské nemovitosti má ve srovnání s rokem 2010 také společnost Sting Commerce. "Častým důvodem prodeje je snížení tržeb, vlivem špatné zimy či vyšší konkurencí, která nabízí služby na vyšší úrovni," uvedl ředitel firmy Daniel Říman.

Nejvíce zakázek ale podle něj bylo v této oblasti v krizovém roce 2009. Z hlediska poptávky po horských penzionech a hotelích mají prodejci různou zkušenost. Například Naxos si zájem o komerční nemovitosti na horách pochvaluje a dokládá to nedávnými úspěšnými dražbami.

Zbohatnut se nedá

Regionální ředitel Realitní kanceláře Sting Martin Ďuriš naopak považuje poptávku po ubytovacích kapacitách za kámen úrazu. "Poptávka je velmi ojedinělá a pokud už se najde bonitní klient, který by v téhle složité době zaplatil za penzion částku v řádech několika milionů, jde o klienta, který se v oboru pohybuje velmi dobře a cena, kterou nabídne majiteli, je zpravidla o desítky procent nižší. Pak záleží na tom, v jakém časovém a finančním presu majitel je," uzavřel manažer Stingu.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.