Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se předpokládalo, míní Mezinárodní měnový fond

Měření teploty v budově šanghajské burzy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měření teploty v budově šanghajské burzy. | foto: Reuters

Washington Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v důsledku pandemie covidu-19 a jejího dopadu na řadu hospodářských odvětví. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gerry Rice.

Mluvčí upozornil, že hospodářské údaje z Číny a z řady vyspělých zemí jsou lepší, než se očekávalo. Situace v mnoha rozvíjejících se zemích však podle něj zůstává nejistá a obavy vzbuzuje rovněž rostoucí zadlužení, napsala agentura Reuters.

MMF před třemi měsíci předpověděl, že světová ekonomika v letošním roce klesne o 4,9 procenta. Zhoršil tak svou dubnovou prognózu, ve které počítal s tříprocentním poklesem. Nové odhady hospodářského vývoje fond podle agentury AFP zveřejní 13. října.

„Nově přicházející data naznačují, že vyhlídky mohou být o něco méně katastrofické než v době aktualizace globálního ekonomického výhledu 24. června. Části globální ekonomiky začínají oživovat,“ uvedl  Rice. Poukázal rovněž na známky počínajícího oživení světového obchodu.

„Zdůraznil bych však, že ještě nejsme mimo nebezpečí a že výhled zůstává velmi obtížný, zejména pro mnoho rozvíjejících se trhů mimo Čínu,“ dodal. Upozornil, že řada těchto zemí čelí pokračující slabosti domácí poptávky, nižší exportní poptávce a úbytku turistů.

„Celkově máme velké obavy, že tato krize zvrátí pokroky při snižování chudoby, kterých bylo dosaženo v posledních letech, a potlačí postup na cestě k cílům udržitelného rozvoje,“ uvedl mluvčí s odkazem na ambiciózní cíle, které před pěti lety stanovila OSN pro boj s chudobou a nerovností.

Minulý týden zlepšila výhled letošního vývoje globální ekonomiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta nyní počítá s poklesem o 4,5 procenta, zatímco v červnu předpovídala šestiprocentní propad.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!