Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se předpokládalo, míní Mezinárodní měnový fond

Měření teploty v budově šanghajské burzy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měření teploty v budově šanghajské burzy. | foto: Reuters

Washington Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v důsledku pandemie covidu-19 a jejího dopadu na řadu hospodářských odvětví. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gerry Rice.

Mluvčí upozornil, že hospodářské údaje z Číny a z řady vyspělých zemí jsou lepší, než se očekávalo. Situace v mnoha rozvíjejících se zemích však podle něj zůstává nejistá a obavy vzbuzuje rovněž rostoucí zadlužení, napsala agentura Reuters.

MMF před třemi měsíci předpověděl, že světová ekonomika v letošním roce klesne o 4,9 procenta. Zhoršil tak svou dubnovou prognózu, ve které počítal s tříprocentním poklesem. Nové odhady hospodářského vývoje fond podle agentury AFP zveřejní 13. října.

„Nově přicházející data naznačují, že vyhlídky mohou být o něco méně katastrofické než v době aktualizace globálního ekonomického výhledu 24. června. Části globální ekonomiky začínají oživovat,“ uvedl  Rice. Poukázal rovněž na známky počínajícího oživení světového obchodu.

„Zdůraznil bych však, že ještě nejsme mimo nebezpečí a že výhled zůstává velmi obtížný, zejména pro mnoho rozvíjejících se trhů mimo Čínu,“ dodal. Upozornil, že řada těchto zemí čelí pokračující slabosti domácí poptávky, nižší exportní poptávce a úbytku turistů.

„Celkově máme velké obavy, že tato krize zvrátí pokroky při snižování chudoby, kterých bylo dosaženo v posledních letech, a potlačí postup na cestě k cílům udržitelného rozvoje,“ uvedl mluvčí s odkazem na ambiciózní cíle, které před pěti lety stanovila OSN pro boj s chudobou a nerovností.

Minulý týden zlepšila výhled letošního vývoje globální ekonomiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta nyní počítá s poklesem o 4,5 procenta, zatímco v červnu předpovídala šestiprocentní propad.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...