Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hospodští k Hegerovi: příště by mohlo být vepřové dražší než hovězí

Pivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Zatímco restauratérům a výrobcům nealkoholických nápojů se záměr ministerstva zdravotnictví, aby v jejich nabídce byl vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější alkohol, vůbec nelíbí, vodárenské firmy naopak návrh vítají. Vidí v něm totiž šanci pro větší proniknutí kohoutkové vody do hospod.

V tuzemských restauracích na rozdíl od situace v řadě cizích států většinou vychází cenově výhodněji pivo než nealkoholické nápoje.

Povinné zavedení lacinějšího nealkoholického nápoje je podle viceprezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Pavla Hlinky nařízení pro nařízení, které žádný pozitivní dopad mít nebude.

Spotřeba piva klesá

  • Tuzemská spotřeba piva z dlouhodobého hlediska klesá. Podle Českého statistického úřadu v roce 2011 dosáhla 142,5 litrů na hlavu ročně, když ještě v roce 2004 na každého Čecha připadlo 160 litrů zlatavého moku ročně.
  • Lidé několik posledních let omezují také spotřebu balených nealkoholických nápojů, jejichž spotřeba předloni dosáhla 287 litrů na hlavu. Pokles zrychlila ekonomická krize, která začala v závěru roku 2008. Řada lidí se namísto balených vod či džusů z ekonomických důvodů vrací k vodě z kohoutku.

Většina restaurací podle něj už nyní na požádání hostům vodu z vodovodu podává, žádné masivní rozšiřování prodávaného sortimentu o levné sodovky tak není možné očekávat. Problém je prý psychologický.

"Po úspěšném nařízení, kolik mají stát minerálky, by se například příště mohlo ministerstvo zdravotnictví rozhodnout nařídit zlevnění jídel z hovězího masa, které je zdravější než vepřové," dodal s nadsázkou šéf oddělení cestovního ruchu SOCR s tím, že vměšování státu do tvorby cen považuje za nepřípustné.

Nařízení vedou k deformaci trhu

Podobně se vyjádřil také výkonný tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů Zdeněk Huml. "Svaz považuje tento návrh za nepřípustnou cenovou regulaci trhu, která je v přímém rozporu s příslušnými pravidly platnými pro tuto oblast v rámci legislativy Evropské unie," poznamenal.

Podobná nařízení podle něj vedou k deformaci trhu a mohou vést k příklonu zákazníků k levným méně kvalitním produktům. Asociace hotelů a restaurací v již úterý pohrozila, že se proti návrhu bude bránit soudní cestou.

"Nám se to samozřejmě jako výrobcům pitné vody líbí," poznamenal naopak předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR František Barák.

Některé podniky nabízejí kohoutkovou vodu zdarma

Vodárenské firmy se již několik let snaží propagovat podávání kohoutkové vody v restauracích. Největší tuzemská vodárenská skupina Veolia Voda ČR například v rámci zvláštního projektu nabízí zvláštní karafy a mediální podporu restauracím, které začnou nabízet svým hostům vodu z vodovodu.

"I s regiony máme v projektu Čerstvou kohoutkovou? Stačí říct! přes 600 zapojených podniků," řekla mluvčí největší tuzemské vodárenské skupiny Veolia Voda ČR Marcela Dvořáková. "Některé restaurace vodu z kohoutku zpoplatnily, ale je hodně podniků, kde vám dají sklenici či karafu vody zdarma," dodala. V západní Evropě je voda k jídlu zdarma v nabídce restaurací běžná záležitost.

Restaurant čepuje piva malých pivovarů z 27 píp, která nabízí s podrobným popisem.

"To, že nealko není levnější než pivo není vina pivovarníků. Je to vina výrobců nealkoholických nápojů, obchodníků a hospodských," řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Náklady na výrobu piva, jehož výroba je navíc podstatně složitější než například pouhé stáčení minerální vody, jsou podle něj výrazně vyšší než u nealkoholických nápojů. Z půllitru desetistupňového piva navíc pivovarníci odvádějí státu 1,60 Kč ve formě spotřební daně.

Heger navrhuje i zákaz kouření v restauracích

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger plánuje od roku 2014 v novém návrhu zákona také úplný zákaz kouření v restauracích, kouřit by se mohlo jen v předzahrádkách.
  • Chce také zakázat prodej tabáku i alkoholu v automatech a pojízdných prodejnách. Cílem podle něj je posílit ochranu dětí a mládeže před alkoholem a tabákem a zvýšit ochranu nekuřáků.
  • Za prodej alkoholu či cigaret lidem mladším 18 let bude sankce jeden milion, za prodej dětem do 15 let dva miliony korun.
,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...