3. dubna 2017 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hospodští vymýšlejí azyly pro kuřáky. Před podnik postaví deštníky či teplomety

Kouření v restauraci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření v restauraci. | foto: Shutterstock

PRAHA Hospodští hledají řešení, jak neodradit kuřáky. Co nejvíc využijí prostory před podniky, kam takzvaný protikuřácký zákon nesahá. Hoteliéři zas mohou za určitých podmínek zřídit kuřákům salonek.

S tím, jak se blíží 31. květen a start protikuřáckého zákona, rostou i úvahy hospodských, jak zákaz kouření obejít. Nebo aspoň zmírnit jeho důsledky. Už nyní je jasné, že v co nejvyšší míře využijí venkovní předzahrádky, kde zákon nekuřáky před jedovatým dýmem nechrání.

Hoteliérům zas nikdo nebude bránit, aby kuřákům vyčlenili některé pokoje. Odpůrci tabáku se tedy kouři nevyhnou tak úplně, jak si zákonodárci možná představovali. A pro řadu hospod se účinnost zákona v podstatě posune až ke chladným podzimním dnům.

V některých případech ale možná ještě dále. Radnicím totiž nepřibývají jen žádosti o zřízení zahrádky na obecním chodníku či komunikaci.

Teplometem proti zákazu

„Též jsme zaznamenali žádost o umístění teplometů s deštníky, které by zejména v nepříznivém počasí a zimním období zpříjemnily kouření před restaurací,“ popisuje situaci například mluvčí městské části Praha 5 Helena Šmídová.

Smíchovská radnice letos eviduje zatím o čtyři žádosti o povolení předzahrádky víc oproti stejnému období loňska, ale nelze v těchto případech posoudit, zda souvisejí s protikuřáckým zákonem, nebo se jedná o nově vzniklé provozovny.

Kuřáci v Česku.

Dotazy na možnost kouření na předzahrádkách nebo v hotelových pokojích nebo zřízení kuřárny v hotelu už vyřizuje delší dobu Asociace hotelů a restaurací. „Je evidentní, že tohle řešení mnozí využijí, předzahrádky jsou takové alternativní řešení pro kuřáky,“ říká prezident asociace Václav Stárek.

Asociace si už nechala u právní kanceláře zpracovat posudek, ze kterého vyplývá, že nejen předzahrádek, ale například i hotelových pokojů se zákaz netýká. Stejně tak lze za určitých podmínek zřídit v hotelu (stravovacích zařízení se to netýká) cosi jako stavebně oddělený kuřácký salonek, ovšem bez obsluhy.

Většina hospodských si zřejmě nebude zřizovat zahrádky pouze kvůli přilákání kuřáků. Musejí si spočítat, zda se jim vůbec s ohledem na výši nájmu, který hradí majiteli pozemku, vyplatí.

„Ale je jasné, že s kuřáky počítáme. Byl bych rád, kdyby aspoň část z té čtvrtiny populace, co u nás kouří, na nás nezanevřela. Ale týká se to také slušnosti. Když tu bude sedět rodina s dětmi, aby si kuřák vedle u stolku tu cigaretu odpustil,“ říká nekuřák Josef Krýsl, který provozuje v centru Plzně nekuřáckou restauraci Beer Factory a v květnu otevírá ve vnitrobloku zahrádku s desítkami míst určených i kuřákům.

Kuřáci ven, nekuřáci dovnitř

V jiných případech ale hospodští evidentně budou předzahrádku provozovat cíleně pro kuřáky. A nekuřáky odkazovat do vnitřních prostorů.

Že zákon podobné situace neřeší, potvrzuje i ministerstvo zdravotnictví. Mluvčí Štěpánka Čechová připomíná, že může docházet i k opačným situacím. Hostinský totiž může na předzahrádce kouření zakázat.

„Kouření ve vnějších prostorech provozoven stravovacích služeb nový zákon nikterak regulovat nebude. Je však možné, že si provozovatel zákaz kouření v těchto vnějších prostorech stanoví také,“ uvedla Čechová.

Kouření v Evropě - grafika LN.

Protikuřácký zákon (přesněji zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek – omezuje například i podávání alkoholu) připravovalo ministerstvo zdravotnictví roky a roky také trvalo jeho odkládané a doplňované schvalování v parlamentu.

V historii Česka první plošný zákaz kouření, inspirovaný podobnými zákazy ve většině zemí Evropy, v upravené verzi letos v lednu schválil Senát a následně podepsal prezident.

Tvrdě ho kritizují podnikatelé i mnozí starostové, protože přispěje k likvidaci některých malých vesnických hospod. Část senátorů ho označila za protiústavní a podala k Ústavnímu soudu stížnost. Zastánci naopak poukazují na to, že výsledná kompromisní verze je v některých ohledech příliš benevolentní.

Info grafika kouření.
Kouření v Evropě - grafika LN.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?