Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hospodští popisují svůj pád. Začínají počítat ztráty ve velkém, bez státní pomoci nepřežijí

Restaurace a hospody mohly mít ve čtvrtek poslední den otevřeno do 22 hodin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace a hospody mohly mít ve čtvrtek poslední den otevřeno do 22 hodin. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Ještě před týdnem hospodští doufali, že jim stát co nevidět umožní prodloužit zavíračku z 22. hodiny aspoň o hodinu. Po pátečním radikálním zpřísnění režimu v celém Česku je tomu naopak. Lokály musejí být bez hostů už počínaje osmou večerní, wifi po celý den vypnuta a největším problémem se stává strach a s tím související výrazný propad už tak ochabujícího počtu hostů.

Někteří hospodští právě teď kvůli měsíce padajícím tržbám a nespláceným závazkům konec svého byznysu zvažují, jiní v minulých dnech už skončili. Podnikatelé v gastronomii soudí, že kolapsu mnoha z nich může zabránit v první řadě jen rychlá jednorázová finanční injekce od státu. 

A následně pak dočasné odpuštění odvodů a daní, případně prodloužení programu Antivirus, který má skončit posledním dnem října. Budoucí sanaci ztrát by také pomohlo, kdyby stát hospodským dočasně po dobu příštího roku snížil sazbu DPH z dnešních 15 a 10 na 5 procent.

Podle Luboše Kastnera, který v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků vede sekci Moje restaurace a je zároveň spolumajitelem několika restaurací v Plzni a Praze, jde o čas. Každý den zpoždění se ztráty prohlubují.

Strach vyhání lidi z lokálů

Hospodští tvrdí, že zkrácení zavíračky na osmou večerní představuje pro mnohé z nich ztrátu poloviny denních tržeb. Obavy z nákazy přitom vyprazdňují lokály i během dne. 

„Lidé už mizí z hospod. Během částečného oživení v létě se podniky nestihly z jarního uzavření provozů vzpamatovat a nynější opatření už tvrdě doléhá na všechny, kterým se podařilo první vlnu covidu přežít. Už nemají z čeho brát. Zásadní a na prvním místě je proto v tuto chvíli pomoc s likviditou. Nějaká finanční jednorázová pomoc na nejbližší přežití,“ zamýšlí se Kastner nad situací. Skupina Hospodska, ve které je spolumajitelem, před týdnem vykazovala meziroční pokles o 30 procent, nyní už zhruba dvojnásobný.

Loni celý obor gastronomie utržil 195 miliard korun, letos za období leden až srpen klesly celkové tržby oproti stejnému časovému úseku z loňska o 28 procent. V září pak většina hospodských spočítala meziroční ztráty na polovinu. Ale například v dubnu dosáhly sotva jednoho procenta loňské úrovně. V březnu a květnu šesti procent.

Na kahánku má i Vinograf

Velké ztráty počítá i do jara čile prosperující pražská společnost Vinograf spoluvlastníka Jana Horešovského, provozující v Praze pomocí dvacítky zaměstnanců dva vinné bary, ověnčené odbornými cenami. Uzavření jednoho z nich - na Malé Straně - je na spadnutí.

„Během jara jsme přežívali ze zásob, ale naběhly pak závazky z nesplacených faktur. Propad hostů a tržeb nás táhne ke dnu,“ říká Horešovský. Záchranu v tuto chvíli vidí jen v rychlé finanční pomoci, jakési jednorázové dotaci od státu.

Ale za důležité považuje také, aby stát na čas pozastavil povinné platby odvodů sociálního a zdravotního pojištění. „Já nutnost současného opatření proti covidu chápu, ale pokud vláda velmi rychle a účinně nepomůže, bude to znamenat brzký kolaps celého oboru,“ soudí podnikatel.

Pomoc dobrá. Ale jen pro někoho

Gastronomie se jako taková nedočkala v souvislosti s první vlnou cílené pomoci, jako se to poštěstilo hotelům, lázním nebo jakou stát připravuje pro autobusové zájezdové dopravce. 

Některé programy mohli gastro podnikatelé využít aspoň k částečné kompenzaci ztrát. Jenže tento obor neprovozují velké společnosti s početným úřednickým aparátem na vyřizování žádostí. A mnozí hospodští na pomoc ani nedosáhli. Například kvůli vzniklému dluhu na povinných odvodech.

„Snažil jsem se jak to šlo, ale dodnes jsem nedostal od státu ani korunu,“ svěřuje je Lubo Mikuš, jehož vyhlášený bar Atelier Red&Wine na Malé Straně v Praze se před pěti lety dostal do prestižního průvodce Michelin.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!