Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Řada hospod na protest vyvěsila české vlajky a fungovala i po 20. hodině, zasahovala policie

Ekonomika

  20:30aktualizováno  23:08
Jince (Příbramsko) - Nejen adventní věnec na dveřích, ale i česká vlajka vítaly hosty pivovarské restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku. S jídlem a pitím nemusel nikdo spěchat, podnik zůstal otevřený i po 20:00. Zaměstnanci tak protestovali proti vládnímu omezení provozní doby kvůli pandemii. Akci zhruba do hodiny ukončila policie, která hosty vyzvala k ochodu. Otevřené však zůstaly i jiné podniky.

Uzavření restaurací v osm večer je bezdůvodná diskriminace, tvrdí pivovarník Bernard

Majitel jinecké hospody Jiří Janeček řekl, že protest splnil svůj účel. Doufá, že pokuta, kterou dostane, nebude likvidační. V restauraci byly po nařízené zavírací době všechny stoly obsazené, jeden z hostů přišel i se psem. Nedlouho poté na místo dorazili i policisté, zkontrolovali hosty a vyzvali je, ať restauraci opustí. Ti, kteří měli na stole jídlo, ho mohli v klidu dojíst.

Více než 20 restaurací v Teplicích se zapojilo k protestu proti vládním...
Hospoda v centru Ostravy U Rady, kde na protest vyvěsili českou vlajku a...

Podle Janečka všichni požadavky policie respektovali. „Je to v přátelské rovině, nikdo nedělá žádné potíže. My chápeme, že jak hygiena, tak Policie České republiky vykonávají svou povinnost,“ řekl Janeček kolem 21:00. „Vyklidili jsme prostor, chováme se kultivovaně, je tady s námi udělán nějaký zápis a půjdeme všichni domů. Účel to snad splnilo a doufám, že se vláda chytne za nos,“ dodal.

Podle Janečka, který byl v minulosti mimo jiné pražským radním pro sociální věci, bylo cílem upozornit na nerovné podnikatelské podmínky v Česku a dopad vládních nařízeních na drobné podnikatele a živnostníky. Omezením otevírací doby na 20:00 podle něj vláda ničeho nedosáhla, naopak významně přispěla k šíření viru. 

Restaurace budou muset od středy zavřít v 20:00, na veřejnosti se opět nesmí konzumovat alkohol

„Lidé mohli sedět podle pravidel v restauracích, teď se přesunou do garáží bez pravidel. Vládní rozhodnutí působí polovičatě a chaoticky, jsou nepřehledná a vzbuzují mnoho otázek, na které sama vláda neumí odpovědět,“ míní.

Kabinet podle něj nemá dlouhodobý plán na boj proti epidemii a dělá jednu chybu za druhou. Janečkovi není například jasné, jaký je rozdíl mezi malou prodejnou, která musela být uzavřena, a nadnárodním obchodem se stovkami nakupujících nebo mezi přeplněnou tramvají a malou restaurací s deseti stoly. Proto je přesvědčen o tom, že vládní opatření nepomáhají, a naopak ničí životy lidí. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby vláda všechno otevřela a ochranu zaměřila na nejohroženější skupiny.

Protest na Teplicku

Přes dvacet restaurací, hospůdek a pivnic zůstalo otevřeno také na Teplicku i po 20:00. Hosté si jejich seznam vyhledali na sociálních sítích nebo poznali podle vyvěšené české vlajky. Společně se provozovatelé rozhodli vyjádřit porušením vládního nařízení nesouhlas s opatřeními přijatými proti šíření koronaviru. Považují je za likvidační. Teplicemi večer projížděly policejní hlídky, policisté ale zatím v restauracích nezasahovali.

„V obchodních centrech je plno a nikdo to neřeší. Vše se hází jen na nás (restaurace), už to pro nás začíná být existenční otázka,“ řekla Ivana Laclová z krčmy Tři Karafiáty. Uvnitř zůstaly obsazené po 20:00 tři stoly.

Zákaz prodeje piva s sebou vláda změní. Napravíme to během 24 hodin, ujistil Blatný

Hospůdka u veselýho mandlu hostila po 20:00 také několik zákazníků. „Vláda nemá žádnou vizi, v opatřeních není žádný systém,“ řekl majitel Radek Jakubka. „Přijdeme o kompletní večerní tržby. Nestane se, že by lidi přišli ve čtyři a šli v osm domů,“ uvedl. Obvyklá zavírací doba v této restauraci je půlnoc. „To, že nám vláda přispěje na výplaty, nás nezachrání. Musím platit pojištění, energie, leasing,“ řekl s tím, že si zatím všechny zaměstnance udržel. „Ale nevím, jak dlouho to vydržíme,“ dodal.

Kuřáci postávali dnes po 20:00 před pivovarem Monopol. „Zůstáváme, protože chceme podpořit poctivé podnikatele,“ řekl muž z hloučku. Pivovar hosty upozornil, že pokud zůstanou, hrozí jim pokuta, kterou budou muset uhradit ze svého.

K protestu se Monopol podle sládkové Martiny Valterové připojil, aby se pokusil zachránit pivovarnictví. „Jsme vyčerpaní. Pivo vyrábíme a potřebujeme ho prodat. Pokud tu nejsou hosté, neprodáme nic,“ řekla. „Respektujeme opatření, zavřeli nás, pak podruhé, aniž bychom to čekali. Počítali jsme s tím, že se otevře v lednu, najednou jsme se dozvěděli, že už teď. Museli jsme nakoupit suroviny na pivo, do kuchyně. Byli jsme natěšení a pak se najednou dozvíme, že se něco zhoršilo a že za to můžou restaurace,“ řekla.

Provozovatelé restaurací podle zveřejněného prohlášení respektují přijatá opatření v boji proti šíření koronaviru, ale vadí jim nekoncepčnost. „Pomalu, ale jistě tato chaotická nařízení naše živnosti likvidují. Systém podpory sice zachrání na čas pracovní místa, ale v dlouhodobém horizontu je udržitelnost našeho podnikání nemožná,“ uvedli v prohlášení provozovatelé 22 restaurací.

Vyhlášená ostravská pivnice

Ani majitel restaurace U Rady v centru Ostravy Marián Bavlšík svůj podnik ve 20:00 nezavřel. Symbolicky ho nechal na protest proti vládním opatřením otevřený o půl hodiny déle. Připojil se tím k akci občanské neposlušnosti, kterou iniciovali zaměstnanci pivovaru Malý Janek. Do vyhlášené ostravské pivnice, jejíž fasádu zdobila česká vlajka, v závěru protestu dorazili policisté a strážníci.

„Protest je jen symbolický. Dohodli jsme se tak s lidmi z Malého Janka, se kterými jsem byl v kontaktu. Chceme jen ukázat, že tady jsme. Že nesouhlasíme s tím, jak vláda postupuje,“ řekl Bavlšík. Dodal, že třicet minut protestu by nemělo vyvolat větší problémy. „Nechci, aby se tady třeba někdo nakazil,“ řekl.

Krátce před 20:30 do restaurace přišli dva policisté a několik strážníků. Od majitele si vyslechli informace o protestu, nechali ho, aby poskytl médiím rozhovor. Mezi tím většina hostů zaplatila a podnik opouštěla. „Jsme rádi, že jsme mohli alespoň o půl hodiny posedět déle,“ řekl jeden z hostů. Policisté si od Bavlšíka vzali jeho údaje. „Událost řešíme. Vše zadokumentujeme a podstoupíme jako přestupek správnímu orgánu,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Otevřené supermarkety a uzavřené restaurace vadí i Bavlšíkovi. Říká, že se omezením provozu restaurací dostává do velkých ekonomických problémů. Několik jeho zaměstnanců už skončilo. „Jeden kuchař už z gastra úplně odešel. Nyní se tady snažím pracovat hlavně já. Tržby nejsou na to, abych mohl najímat nové lidi,“ řekl. Dodal, že i kompenzace státu jsou nedostatečné.

V Ostravě byl Bavlšík podle informací ČTK jediným provozovatelem restaurace, který se takto k protestu připojil. Některé další restaurace ale vyvěsili na své podniky vlajku. Klid byl po 20:00 i ve Stodolní ulici s řadou barů.

Pražská tankovna či Šeberák

Povinnou zavírací dobu ve 20:00 v Praze nerespektovaly nejméně dvě restaurace. Jednou z nich byla smíchovská tankovna U Zlatého Jelena, druhou restaurace Šeberák v Kunraticích, odkud většina hostů odešla po příjezdu policie. Do tankovny přijeli kolem půl desáté policisté také a podle provozního podniku hosty vykázali. V centru hlavního města restaurace a hospody zákaz otevření po 20:00 podle zpravodaje ČTK respektovaly. 

Podle číšníka smíchovské tankovny U Zlatého Jelena bylo v restauraci před 20:00 pouze několik hostů, a byl tak připraven zavřít. Provozní podniku Oldřich Tlustý ale na dotaz uvedl, že má informace, že se ještě nějací zákazníci v dalších hodinách objeví. Je připraven mít otevřeno nejenom dnes, ale i další dny minimálně do 22:00, jak ukládá třetí stupeň protiepidemického systému PES. V dalších dnech se plánuje spojit s iniciátory výzvy Chcípl PES a jednat také s právníky ohledně možností protestu. Je čas ukázat vládě drápky, řekl Tlustý.

Otevřeno zůstalo po 20:00 také v restauraci na pražském Šeberáku. Její provozovatelé na facebooku uvedli, že zavírat budou až ve 22:00. „Důvodem naší neposlušnosti je ztráta důvěry v naší vládu, která bez jasných, prokazatelných podkladů manipuluje s naší svobodou a našimi právy,“ napsali.

Kolem 20:00 přijelo k restauraci Šeberák několik policejních aut a policisté začali lidem domlouvat a vyzývat je k odchodu, řekl ČTK majitel restaurace Jakub Olbert. Většina hostů podle něj skutečně odešla, kolem 20:45 zůstaly obsazené jen tři stoly.

Policie dorazila i na Smíchov, řekl po 22:00 Tlustý. Policisté podle něj vykázali hosty, říkali jim podle něj, že už mají být dávno doma. Kromě zavírací doby restaurace podle něj dodržovala protiepidemická opatření, jako jsou maximálně čtyři lidé u stolu. „Myslím si, že to ti chlapi brali jako nucenou povinnost,“ dodal provozní. Nadále počítá s tím, že po schůzce s právníkem bude mít otevřeno po 20:00 i v dalších dnech.

Naprostá většina podniků v Praze ale svůj provoz uzavřela, zjistil zpravodaj ČTK. V restauraci U Balbínů se obsluha hostům omlouvala, že musí zavírat. K protestu se nehodlá přidat ani hospoda U Pinkasů. „V tuhle chvíli, byť jsou pro nás ty nastavené podmínky zoufale neatraktivní, tak je hodláme respektovat,“ řekl ČTK za podnik Karel Doubek.

V centru Prahy viděl zpravodaj ČTK několik podniků, kde se krátce po 20:00 loučili s hosty, bylo ale jasné, že zavírají.

Desítky miliard

Od středy musí restaurace, bary a další stravovací zařízení včetně výdejních okének zavírat nejpozději ve 20:00. To znamená o dvě hodiny dříve než několik posledních dnů, kdy do nich znovu mohli po několika týdnech přijít hosté. Vláda zpřísněním reagovala na podle ní častá porušování protiepidemických opatření. 

Podle odhadů Českého svazu pivovarů a sladoven gastronomie letos přijde na tržbách až o 80 miliard korun. „Doposud měly podniky aspoň nějakou šanci, že si trochu vylepší bilanci v průběhu prosince a připraví se na tradičně nejslabší období začátku roku. To se ale bohužel nestane, protože omezení provozní doby do 20:00 znamená propad tržeb o desítky procent - tímto krokem přijdou znovu o možnost servírovat večeře,“ připomíná ředitelka Martina Ferencová. O stovky milionů korun týdně pak podle ní přicházejí také pivovary.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...