29. května 2018 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hotel Ritz-Carlton v Praze bude, radní schválili firmě smlouvu s vyšším nájemným

Vizualizace komplex hotelu Ritz-Carlton z Železné ulice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace komplex hotelu Ritz-Carlton z Železné ulice. | foto: LN archiv

PRAHA Pražský magistrát bude dále pronajímat společnosti Akroterion domy u Staroměstského náměstí, kde má vzniknout hotel Ritz-Carlton. V úterý o tom rozhodli radní. Nová smlouva na pronájem čtyř historických domů počítá s vyšším nájemným a otevřením hotelu do roku 2022.

Praha koncem loňského roku dosavadní smlouvu s firmou vypověděla kvůli tomu, že nesplnila podmínku, aby soubor budov opravila a zprovoznila do září 2017. Komplex se skládá z osmi objektů, čtyři vlastní firma a čtyři město. Opravy by měly začít na přelomu roku.

Firma Akroterion si čtyři z historických domů v komplexu mezi ulicemi Celetná, Kamzíková a Železná pronajímala od roku 1995. Koncem loňského roku došla vedení města po více než dvaceti letech trpělivost a smlouvu vypovědělo. Mluvilo se o tom, že magistrát by mohl v domech vybudovat byty.

Postup magistrátu navrhla studie

Nakonec je nicméně podle vedení města lepší se domluvit na pokračování stávajícího záměru než začínat úplně od začátku. Nová smlouva zahrnuje zvýšení nájemného, zvýšení počtu bytů a zaplacení smluvní pokuty deseti milionů korun. Zvolený postup magistrátu doporučila studie, kterou si nechal vypracovat poradenskou společností.

„Společnost Akroterion dokázala svoji připravenost z hlediska platných stavebních povolení a finančních záruk,“ uvedl radní Prahy pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Doplnil, že firma se při jednáních zachovala vstřícně a aktivně komunikovala. Nabídka zvýšení nájemného podle radního přišla ze strany společnosti.

Podle investora Praha projektem získá luxusní hotel, který v metropoli a celé zemi zatím chybí. Součástí komplexu bude 26 bytů určených k dlouhodobému pronájmu. „Rekonstrukcí budov a revitalizací okolí se veřejnosti také zpřístupní vnitřní historické trakty, které nabídnou řadu služeb, kaváren a restaurací,“ uvedla firma v prohlášení, reagujícím na úterní rozhodnutí radních.

Stavební povolení Akroterion získal v roce 2014

„Naším cílem je dokázat hlavnímu městu, že jsme kvalitním a spolehlivým partnerem,“ uvedl ředitel společnosti Akroterion Ogi Jakšič. Zatím se v objektech provádějí udržovací práce, větší opravy by měly začít na přelomu tohoto a následujícího roku.

Stavební povolení Akroterion získal v roce 2014. Záměr se však nelíbil Národnímu památkovému ústavu (NPÚ) a části odborníků. Ministerstvo kultury v roce 2016 zrušilo kladné stanovisko pražských památkářů, ti ho následně vydali znovu.

Šéf pražského pracoviště NPÚ Ondřeje Šefců před časem uvedl, že připomínky ústavu trvají. S ohledem na fakt, že projekt už má stavební povolení, podle něj památkáři z NPÚ firmě nabídli alespoň spolupráci při rekonstrukci, aby se mohlo zdokumentovat či zachovat co nejvíce cenných historických prvků. Přístup investora je podle Šefců v tomto směru vstřícný.

Dlouho chátrající dům U Sixtů je původně románský a raně gotický objekt z 12 a 13. století. Dnešní barokní průčelí je ze začátku 18. století. Kromě Sixtova domu komplex zahrnuje domy U kamenného ptáka, U uherské koruny, U jednorožce, U bílého koníčka, U černého slunce, U Kamenného beránka a U bílého vlka.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PRÁCE PRO ŽENY – OPERÁTORKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 18 000 - 20 000 Kč