Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Hoteliéři nyní řeší hlavně přežití. Stát jim chystá další balík, aby na trhu obstáli i po krizi

Slavná Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších šla k zemi už loni na podzim, během následujících let místo ní vyroste moderní objekt s restaurací, ubytováním a pivovarem. foto: panoramio.com

Dva měsíce zavřeno. Majitelé českých penzionů či horských chat dostali od státu „odškodné“ pro živnostníky a musí doufat, že se k nim na zbytek sezony přihrnou hosté s touhou co nejvíce utrácet. Někteří hoteliéři se ale mohou ucházet i o další peníze od státu, které už nepůjdou do pomyslné kapačky, jež je má udržet při životě.
  5:00

Vyjednavači z ministerstva průmyslu a obchodu domlouvají podle informací LN v Bruselu proměnu unijních fondů, aby tyto peníze co nejvíce pomohly malým a středním podnikatelům postiženým epidemií koronaviru. V upravených programech mohou být k mání celkem až čtyři miliardy korun.

Jeden z nich má cílit na to, aby bylo v Česku ještě více míst s dobrou úrovní ubytování, která v budoucnu přilákají více hostů.

Už žádná golfová hřiště

„Může jít třeba o starou horskou chatu, která v současné podobě nemá dostatečnou kvalitu na to, aby byl její provoz udržitelný. Řada lidí by tam zaplatila třeba i tisíc korun za noc, ale vyžaduje určitou úroveň. Tím, že podobné objekty pomůžeme nově upravit, máme možnost naučit naše občany trávit dovolenou v Česku,“ řekl Marian Piecha, který má jako náměstek ministra průmyslu na starosti evropské fondy.

Statistiky k tomu vybízejí: Češi loni utratili 70 miliard v zahraničí a cílem je, aby měli motivaci trávit více dovolené také u našich rybníků, skal a hor. A to nejen v době, kdy mají turisticky atraktivní země zavřené hranice.

Jak má pomoc státu vypadat konkrétně: provozovatel ubytování by mohl získat až kolem 50 milionů korun na výraznou přestavbu staré budovy. Nebo postavení nové, pokud původní nevyhovující zbourá a postaví místo ní hotel nebo restauraci. Nemělo by jít o žádnou kosmetickou úpravu, ale totální změnu. Dotace je určená pro malé a střední firmy. První mohou získat 45 procent nákladů, druhé 35 procent. Celkem je v banku více než miliarda, žádosti budou moci majitelé podávat zřejmě od letošního září.

Lidé jsou naštvaní, že nevidí od vlády žádný plán, říká Tomáš Prouza. České hotely podle něj neuspokojí všechny

Náměstek Piecha slibuje, že si jeho lidé ohlídají, aby za peníze někdo nepostavil třeba golfové hřiště, jako se dělo v minulosti, a aby žádaly skutečně menší firmy. „Chceme raději podpořit více malých žádostí než několik málo velkých. K zneužití by dojít nemělo. Podpora se vyplácí zpětně, vše se důkladně kontroluje,“ zdůraznil. Program, jehož podmínky a směřování v současnosti státní úředníci ladí s těmi bruselskými, opatrně vítá i šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Ale jak říká, dnes jej hodnotí jinak, než kdyby byl na stole už třeba v lednu.

„Programy na modernizaci ubytovacích kapacit s ministerstvem průmyslu řešíme už hodně dlouho a je dobře, že se konečně někam posouváme. Ale nyní je naprostá většina firem v cestovním ruchu bez peněz a Češi nedokážou ani z poloviny nahradit výpadek zahraničních turistů,“ popsal Prouza s tím, že prosazuje záměr na zavedení voucherů, kterými by stát přispíval lidem poměrnou částkou na pobyty v tuzemsku. Záměr mimo jiné doporučil poradní orgán vlády, ekonomický sbor NERV.

Bez expertů nebudou letadla

Pomoc do budoucna ale nepotřebují jen ubytovatelé nebo restauratéři. Méně viditelnou skupinou jsou třeba výrobci letadel či dílů pro jejich konstrukci. Česko je totiž – ač to řada občanů netuší – v tomto oboru téměř velmocí. Jenže šíření koronaviru a omezení leteckého provozu poškodily i české výrobce. Také pro ně má být nachystaná zhruba miliarda, žádat mohou od podzimu.

Díky dotacím budou mít například šanci udržet výzkumníky, které by jinak kvůli úbytku zakázek museli propustit. Tito lidé jsou přitom pro letecký průmysl klíčoví. „Jsme mezi devíti státy na světě, které umí vyrobit letadlo, to je výjimečné. Když naše firmy pustí své vědce, hrozí jim ztráta certifikátů na výrobu. Bez nich nemají šanci výrobu obnovit. Dotace jim umožní pracovat na nových produktech, aby byly konkurenceschopné ve světě, až se trh zase rozběhne,“ vysvětluje ministerský náměstek Piecha.

Peníze i na rychlý internet

Nově nastavené evropské dotace budou dostupné i pro méně specializované firmy z dalších oborů. Miliarda korun bude připravena na to, aby si podnikatelé mohli dovolit pořídit vysokorychlostní internet. Přidáno dostanou i na vybavení, které je potřeba například k zřízení vlastní sítě. Lidé z firem nyní daleko více komunikují i prostřednictvím videokonferencí, kam se z velké části přesunul ruch běžných porad. Kvalitní připojení je důležité také pro bezproblémové vyřizování objednávek, lidé si v době karantény zvykli nakupovat online.

Další miliardu korun budou moci české firmy dostat na automatizaci a robotizaci výroby. Mají je připravit mimo jiné na náhlý úbytek pracovníků. „Musí dokázat pružně reagovat na situace, kdy podobně jako v době této epidemie nebudou zahraniční pracovníci dostupní a jiní vypadnou z dalších důvodů, jako je péče o členy rodiny a podobně,“ dodal náměstek Piecha.

MILIARDY PRO HOTELY I LETECKÉ VÝROBCE

■ Chystaná podpora se týká zejména malých a středních firem (do 50, resp. 250 zaměstnanců).

■ Ve čtyřech oblastech mají být celkem asi čtyři miliardy korun, žádat bude možné od podzimu.

■ Vybrané dotační podpory se týkají rekonstrukcí ubytovacích budov, vybavení pro rychlé internetové připojení do firem, jejich digitalizace a robotizace, dále pak podpory leteckých výrobců a jejich výzkumu a vývoje.

■ Míra podpory se pohybuje zpravidla mezi 35 % pro střední firmy a 45 % pro malé.

Autor: