Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hráči na automatech by měli mít čipy, plánuje svaz hazardu

Hazard (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hazard (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

PRAHA Provozovatelé hracích automatů prosazují povinnou registraci hráčů. Příjemcům sociálních dávek by takový systém neumožnil hraní na automatech. Na závěr konference o hazardu, jeho sociálních dopadech a možnostech regulace v Senátu to řekl zakladatel holdingu Synot Ivo Valenta. Synot je zároveň členem sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů Spelos.

"Loterijní zákon trochu pokulhává, jeho změnám se nebráníme. Myslíme si, že by se měla zavést povinná evidence hráčů, například čipovými kartami. Pokud bude hrát někdo sociálně slabý, tak mu buď z pozice státu nedám příspěvek nebo mu jako provozovatel zastavím hru," přiblížil svou představu Valenta a odkázal například na kurzové sázení, kde je podle něj už nyní registrace sázejících běžná.

Čipovou kartu by vydával provozovatel hracího zařízení, do seznamu hráčů by pak mohla nahlížet některá ze státních institucí. "Proto se musí změnit legislativa, aby stát do takových údajů nahlížet mohl," dodal Valenta, který prý sociálně slabé vidí v hernách nerad.

ČTĚTE TAKÉ:

"Takové hráče nechceme, nebudeme je vyhledávat a nebudeme je do heren pouštět. Pokud se změní zákon, tak uděláme naše zařízení pouze na čipové karty a sociálně slabým jednoduše hrát zakážeme. Bude to účinnější než plošné zákazy," poznamenal Valenta.

Hazard je v Česku velký sociální problém. Automaty v hernách a kasinech v Česku protečou ročně desítky miliard korun. Je v loňském roce vhodili gambleři do blikajících přístrojů zhruba 113 miliard korun, větší část peněz se hráčům vrátila zpátky na výhrách.

Přesto podle statistik ministerstva financí hráči v automatech loni prohráli celkem 24,8 miliardy korun. Výherní hrací přístroje povolované obcemi loni provozovalo 340 firem. Hry povolované ministerstvem financí provozovalo 109 společností. Ke konci letošního září ministerstvo financí evidovalo celkem 60 650 technických herních zařízení.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...