18. srpna 2014 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hrozba pro automobilky. Rusko zvažuje embargo na dovoz aut

Výrobní linka Škody Auto v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrobní linka Škody Auto v Kvasinách. | foto: MAFRA – Radek Kalhous

Ruští politici připravují další odpověď na západní sankce. Po ročním zákazu na dovoz potravin uvažují o embargu na dovoz aut. Takové opatření by se dotklo mimo jiné i české Škody Auto, pro níž je Rusko důležitým trhem.

Rusko uvažuje o embargu na dovoz aut. Tento zákaz tamní politici spojují s případnými dalšími sankcemi ze strany USA a Evropské unie. Píše o tom ve svém pondělním vydání ruský deník Vedomosti.

Embargo by se podle listu netýkalo produkce zahraničních automobilek na území Ruska. Výrobní závody tam mají například Ford, Volkswagen, Toyota či Hyundai Motor. Automobily v Rusku vyrábí také mladoboleslavská Škoda Auto.

Pro českou automobilku, která patří do koncernu Volkswagen, je Rusko jedním z největších trhů.

PSALI JSME:

Rusko by se podle zdrojů listu Vedomosti v případě nových protiruských sankcí mohlo rozhodnout pro částečný nebo úplný zákaz dovozu aut.

List Vedomosti napsal, že v letošním prvním pololetí se dovezená auta na celkovém prodeji osobních automobilů v Rusku podílela z 27 procent. U nákladních aut to bylo z 46 procent a u autobusů z 13 procent.

Návrhy nových opatření už má na stole prezident Vladimir Putin. Rozhodnutí ohledně přípravy nových omezení ale zatím údajně nepadlo.

Západní státy uvalily restrikce na Moskvu kvůli jejímu spornému počínání v ukrajinské krizi. Nejnovější kolo protiruských sankcí z konce července se dotýká kromě jiného tamní energetiky, zbrojního průmyslu a finančního sektoru. Na sankčním seznamu jsou i desítky osob blízkých Vladimiru Putinovi.

mipMichal Pavec, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!