29. června 2016 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hrozba pro slavnou britskou klobásu. Může přijít o ochranu Evropské unie

Slavná cumberlandská klobása může po brexitu ztratit status chráněného produktu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavná cumberlandská klobása může po brexitu ztratit status chráněného produktu. | foto: Shutterstock

LONDÝN Střežené britské produkty jako je cumberlandská klobása mohou po odchodu Británie z Evropské unie přijít o oficiální ochranu evropského bloku. Asociace výrobců zmíněné klobásy nevylučuje, že ochrana tradiční uzenky z anglického hrabství Cumbria bude vyžadovat nový zákon, neboť ztratí unijní certifikaci zeměpisně chráněného názvu, uvedl server BBC.

Cumberlandské klobásy zapsala EU na svůj seznam v roce 2011. Seznam zaručuje, že na unijním trhu se mohou prodávat takto označené uzeniny jen po splnění daných kritérií, především musí být vyrobeny v Cumbrii a musí obsahovat nejméně 80 procent masa.

Na seznam zeměpisně chráněných názvů v EU patří mimo jiné řecký sýr feta, italský parmezán či francouzské šampaňské. Z český produktů jsou na něm zaneseny například budějovické pivo, olomoucké tvarůžky či pardubický perník.

V souvislosti s vystoupením Británie z EU se spekuluje rovněž o osudu angličtiny jako úředního jazyka unie. Podle pondělních slov předsedkyně ústavního výboru Evropského parlamentu Danuty Hübnerové angličtina o svůj status přijde, neboť o její registraci v EU požádalo jen Spojené království, zatímco Irsko a Malta, kde je angličtina jedním z oficiálních jazyků, tak neučinily.

Zastoupení Evropské komise v Irsku ale následně takový výklad odmítlo.

ČTK