17. července 2012 20:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

HSBC se omluvila za laxní přístup, zavírá účty na Kajmanech

Bristký finanční ústav HSBC | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bristký finanční ústav HSBC | foto: Reuters

WASHINGTON Vedení britského finančního ústavu HSBC se omluvilo za laxní přístup, který léta uplatňovalo při kontrole finančních toků. Banka je mimo jiné obviňována, že nedbalým dohledem umožnila, aby přes její účty praly špinavé peníze například drogové kartely z Mexika.

Šéf dohledu David Bagley řekl, že odstupuje, banka pak uvedla, že uzavře tisíce klientských účtů, které byly otevřeny v její pobočce na Kajmanských ostrovech.

ČTĚTE TAKÉ:

Bagley odchodem z funkce reaguje na závěry vyšetřování, které vedly úřady ve Spojených státech a Velké Británii. Vyšetřování například potvrdilo, že HSBC léta nebrala ohledy na doporučení, která dostávala od regulačních orgánů. Banka podle vyšetřovatelů pokyny systematicky ignorovala, takže drogové kartely mohly fingovanými transakcemi "vyprat", tedy zlegalizovat, miliardy dolarů.

O ničem jsme nevěděli

Bagley a někteří další členové vedení vypovídali před stálým vyšetřovacím podvýborem amerického Senátu. Bagley řekl, že z funkce hlavního dozorového činitele odejde, ale v HSBC bude nadále pracovat. Senátoři ale dali najevo skepsi nad tvrzením manažerů, že o problému s laxním dohledem nevěděli a že jim nebylo známo, že problémy tohoto rázu trvaly sedm let.

Činitel HSBC, který v letech 2007 a 2008 řídil mexickou odnož banky, před vyšetřovacím orgánem Senátu řekl, že se snažil nedostatky odstranit. Neměl k tomu ale prý dostatečné pravomoci.

ČTK, Lidovky.cz