Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Huawei si zavázala Evropu díky sponzorským darům a investicím. Pozicí firmy otřásly skandály

Huawei, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huawei, ilustrační foto. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Čínská technologická společnost Huawei se již několik let snažila navázat dobré vztahy s evropskými zeměmi. Dosud se jí to dařilo zejména díky sponzorským darům a investicím. Veškerá snaha ale může přijít vniveč. Čínského giganta spojovaného s čínskou komunistickou vládou mohou potopit skandály, které plní v posledních měsících média po celém světě.

Každý nový zaměstnanec společnosti Huawei dostane při nástupu knihu pojednávající o tom, jaké úspěchy čínská telekomunikační firma zažila. Část této knihy se věnuje i tomu, jak Huawei prosperuje v Evropě.

Kapitola popisuje těžkou práci zaměstnanců, kteří pomáhají firmě k tomu, aby zvítězila nad evropskými poskytovateli telekomunikačních služeb a vytvořila zde novou páteřní síť mobilních sítí. Málo se už tam píše o tom, jak Huawei lobovala, slibovala nová pracovní místa a investovala do výzkumu, aby se v posledních 15 letech zavděčila evropským vládám.

Premiér Andrej Babiš v rámci Světové ekonomického fóra v Davosu setkal s...

Premiér Andrej Babiš se v rámci Světové ekonomického fóra v Davosu setkal s předsedou představenstva čínské firmy Huawei Kenem Hu.

Dary pro vysoké školy a charity

Například ve Velké Británii firma Huawei vytvořila zvláštní korporační výbor vedeným Johnem Brownem, bývalým vedoucím představitelem ropného gigantu BP. Výbor podle New York Times dotoval školy, včetně univerzity v Cambridge, a podporoval přední charity, například The Prince’s Trust od Prince Charlese.

Také v České republice je čínská firma v tomto směru zaháčkovaná. V roce 2015 podepsala čínská společnost sponzorskou smlouvu s českou hokejovou reprezentací, momentálně už sponzorem není. Kromě toho společnost Huawei uzavřela už v roce 2014 také barterovou dohodu s Pražským hradem. Čínská značka poskytuje personálu smartphony, Hrad je na oplátku propaguje a nabízí firmě volné vstupenky na výstavy a prohlídky areálu.

Političtí lídří evropských států jsou přitom v centrále firmy Huawei vítáni. Během loňského roku firma oznámila, že chce v Británii v následujících pěti letech proinvestovat 3,8 miliard dolarů (přes 85 miliard korun) a dát práci 1500 lidem. Těsné poté se v Pekingu setkala premiérka Británie Theresa Mayová s předsedkyní Huawei Sun Yafangovou.

Dobré vztahy mohou jít k ledu

I přes všechny tyto kroky, které mají čínskému gigantu otevírat dveře u evropských zemí, je pozice firmy Huawei v Evropě ohrožena. Spojené státy americké omezily používání její technologie kvůli obavám z toho, že je společnost využívá ke špionáži ve prospěch čínské komunistické vlády. Firma taková obvinění odmítá.

Minulý měsíc americké úřady požádaly Kanadu o zadržení šéfky společnosti Huawei, která je mimochodem dcerou zakladatele společnosti, na základě obvinění z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Federální prokurátoři v Seattlu také vyšetřují Huawei za krádež duševního vlastnictví. 

Žena je v šoku z telefonu firmy Huawei.

Problémům čínská společnost čelí také v Evropě. Starý kontinent je přitom pro Huawei největším trhem po Číně. V lednu byl v Polsku zatčen jeden ze zaměstnanců kvůli podezření ze špionáže. Německo, Francie a Česká republika nyní přemýšlejí nad „odříznutím“ firmy od bezdrátových sítí nové generace nazvané G5.

Realizace nejnovější mobilní sítě by přitom pro Huawei znamenalo obrovskou zakázku. Přístup do chystaných 5G sítí firmě znemožnily už Nový Zéland, Austrálie či Japonsko. Ve čtvrtek se tento seznam zemí rozrostl i o Polsko. V Evropě již výhrady k působení Huawei projevily úřady v Británii, Belgii či v Norsku a varování zaznělo také od Evropské komise.

Před působením čínských firem v infrastruktuře dokonce na konci loňského roku varovala i britská tajná služba MI6. Na bezpečnostní hrozbu spojenou s používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE upozornil v prosinci také Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Podporovatel firmy Huawei s transparentem v ruce.

Huawei má dohromady 180 tisíc zaměstnanců, z toho jich 12 tisíc pracuje v Evropě. Společnost přitom slíbila, že přijme zhruba další tři tisíce nových zaměstnanců. V roce 2017 zaznamenala Huawei příjmy v Evropě, na Středním východě a v Africe v hodnotě převyšující 20 miliard dolarů (zhruba 450 miliard korun). Tato částka činí přibližně čtvrtinu z celkového výdělku společnosti.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.