14. června 2011 7:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hušák ještě není úplně mimo hru

Insolvenční správce loterijní společnosti Sazka Josef Cupka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Insolvenční správce loterijní společnosti Sazka Josef Cupka | foto: ČTK

PRAHA Konkurz loterijní společnosti Sazka provází řada odvolání. Pokud by jim Vrchní soud v Praze vyhověl, mohl by se proces vrátit zpátky a Sazka by se opět ocitla v úpadku, moc nad firmou by se vrátila do rukou zpátky jejímu exšéfovi Aleši Hušákovi. „Záleží, do jakého bodu soud proces případně vrátí,“ říká insolvenční správce Sazky Josef Cupka.

LN Má podle vás odvolání Penty či odvolání Aleše Hušáka šanci, že bude vyslyšeno?
Zákon jim umožňuje, aby se odvolali, oni to udělali, a bude na vrchním soudu, aby to rozhodl.

LN Co očekáváte vy?
Do toho vůbec nechci mluvit, nechám to na soudci. Může tam být spousta okolností, které já nevidím nebo kterých jsem si nevšiml, ale to je v jejich moci. 

LN Předpokládáte, že argument s pohledávkou za Bestsportem, jejíž uznání bylo podle Hušáka zmanipulované, tedy neprojde...
To je úplný nesmysl. Je to Hušákova uměle vytvořená bublina.

LN V případě, že vrchní soud vyhoví odvoláním a zruší prohlášení konkurzu Sazky, vyvstanou podle Penty vážné pochybnosti ohledně platnosti všech rozhodnutí a úkonů, které jste jako insolvenční správce učinil.
To si nemyslím. Třeba rozhodnutí o úvěru od společnosti Moranda nebo výpovědi, které jsem rozdal, zpochybnit nemůže.

Josef Cupka

V roce 1985 dokončil studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1992 založil svou právní kancelář a roku 1998 začal působit jako správce konkurzní podstaty. V lednu 2011 získal osvědčení zvláštního insolvenčního správce. Na svém kontě má konkurzy desítky tuzemských firem, třeba ČKD Motory, Chemapol, Harvardský průmyslový holding, cestovní kancelář Václava Fischera či První pražská družstevní záložna. Nyní vede konkurz Sazky.

LN Vrchní soud může de facto vrátit celé řízení zpět do bodu, než se začaly přezkoumávat pohledávky. Může také odvolat jak vás, tak soudce Jaromíra Harmacha. Co by to znamenalo pro Sazku?
Soud může nařídit přezkum. Mě samozřejmě také může odvolat. Do jaké fáze by se celý proces vrátil, je těžké odhadnout. Co by to znamenalo pro Sazku, záleží na tom, kam by se řízení vrátilo. Pokud by se zrušilo rozhodnutí o konkurzu, tak by byla společnost opět v úpadku, byl by tam správce a soudce. Pokud by vrchní soud vyhověl stížnosti na podjatost soudce Harmacha, musel by se vyměnit. Kdyby bylo vyhověno mému odvolání, musel by soud jmenovat nového správce. Těch variant vám mohu na místě napočítat deset.

LN Každopádně by se tím zase oddálila reorganizace Sazky, ne?
Samozřejmě. Určitě by zase klesly šance na to, že se zvedne důvěra sázejících, a ztížilo by se splácení toho úvěru.

LN Je pravda, že Sazce opět stoupají tržby? U nedělního losování to bylo údajně o 37 procent. Vzhledem k tomu, že se ale předtím propadly o 80 procent, tak 37 procent z 20 není tak moc...
Ano, ale musíte brát v úvahu, že je to už za první týden a že společnost je v konkurzu. Jsem za tahle čísla rád, ale je to teprve začátek. Jinak konkurz není žádná tragédie -pokud by se podařilo společnost provozovat s nějakými danými pravidly, mohla by se pak prodávat jako funkční podnik a bylo by to výhodou pro všechny.

Vše o kauze Sazka

LN Bude půlmiliardový úvěr od Morandy stačit na pokrytí nezbytných nákladů, nebo budou nutné další finanční prostředky?
Pokud vrchní soud konkurz zneplatní a vrátí proces zpátky, tak budeme čekat a rozpočet bude hodně napnutý. Hlavně jestli se Sazka ocitne zpátky v úpadku, tak dispoziční oprávnění přechází zpět na dlužníka.

LN Jenže v Sazce chybí management i představenstvo. Jediným zbylým členem představenstva je Aleš Hušák. Takže by moc nad Sazkou i oprávnění nakládat s majetkem získal on? Ano, je jediný, kdo zůstal. A o tom všechna ta odvolání jsou. I v případě, že bych nebyl odvolán, dispoziční oprávnění by zpět přešlo na Sazku. Maximálně by tam mohlo opět být předběžné opatření.

LN A akcionáři by museli znovu zvolit nové představenstvo a jelo by to nanovo?
Ano, akcionáři odvolávají nebo jmenují. V tomto případě moc neodvolávají.

LN Vy teď v Sazce se svým týmem uklízíte. Narazil jste prý na nadstandardní odměny manažerů, přičemž jeden z nich prý dostal dokonce osm milionů. Kolika manažerům byly podobné odměny vypláceny, jak často a v jaké výši?
To vám zatím nejsem schopen říct. Teď to zkoumáme. Tu velkou osmimilionovou odměnu jsme odhalili včas.

LN Milion a půl z té nadstandardní odměny už byl vyplacen. Máte moc jej získat zpátky?
Náš názor je takový, že zdůvodnění té odměny je dost vágní. Prostě někdo dal někomu osm milionů a bohudík je nestihl proplatit. Kdyby byl konkurz o tři dny později, tak by to stihl.

Šéf Sazky Aleš Hušák.

LN Jaký měl průměrný roční příjem Aleš Hušák?
Také to ještě nemám spočítané. A ani mě to moc nezajímalo, je teď spousta důležitějších věcí.

LN Jaká je šance, že mu bude vyplaceno odchodné?
Právníci to nyní analyzují, ale opět to není prioritou. Určitě to nebudeme řešit dřív, než vrchní soud rozhodne o odvolání.

LN Šlo podle vás v Hušákově případě o souběh funkcí?
Taky bych se k tomu přikláněl, ale nechám to povolanějším. My jsme od začátku nechtěli jít do podobných věcí bezhlavě. Byly tu tlaky, abychom to řešili dříve, ale nechtěli jsme se pouštět do větších akcí bez pořádné analýzy.

LN V případě souběhu funkcí by teoreticky Aleš Hušák mohl přijít nejen o odchodné, ale za určitých okolností také o mzdy z předchozích let...
Ano, je to jedna z variant.

LN Jaké byly výdaje na všechna ta auta a další nadstandardní výhody?
To nevím přesně. Ve čtvrtek jsme zarazili na leasingovou smlouvu, která byla na šest aut Audi A8, Bentley a Hummer. Šlo o to, že to byly věcné výhry, které se v roce 2007 nakoupily na leasing složitým způsobem prostřednictvím dceřiných společností. Tím, že si výherci nevyzvedli věcné výhry, ale chtěli hotovost, tak auta Sazce zůstala. Splátky stály 427 tisíc měsíčně a smlouva měla trvat až do roku 2013. Další finanční úniky postupně objevujeme, ale bude to pátrání na několik měsíců.

LN Kolik má Sazka aktuálně zaměstnanců? Máte informace, kolik jich odešlo do Fortuny?
Bylo jich 485 a teď je jich 450. Není cílem se dostat na hranici nějakého hromadného propouštění. Nyní řešíme ještě osm lidí z aparátu pana Hušáka, tedy sekretářky, řidiče a podobně. Jen mizivé procento z těch, co odešli, je zaměstnáno ve Fortuně.

LN Jak to teď vypadá se smlouvami s obchodními partnery Sazky?
Do pondělka musím všem partnerům společnosti oznámit, zda budou smlouvy obnoveny. Museli analyzovat skoro tři tisíce smluv. Kromě pár z nich byly obnoveny všechny.

LN Takže smlouvy se všemi operátory či provozovateli terminálů budou od pondělka opět platit?
Ano, na 99 procent. Budou platit v původním znění, tak jak byly uzavřeny.

LN Jak to bude s případným prodejem Sazky nebo jejích částí? Nesmí se prodávat, dokud nebude pravomocné rozhodnutí o konkurzu. Až bude, tak jsou ve hře dvě varianty, a to prodej pomocí dražby, nebo výběrové řízení. Buď se prodá celá společnost, nebo loterijní byznys a nemovitosti po částech. To ale teď není na pořadu dne.

LN Ještě by mě zajímal váš názor na spekulace, že losování Sportky bylo manipulované a část výher šla známým a příbuzným funkcionářů Sazky.
Myslím, že to tak není. Podle mě je to technicky tak zajištěné, že to nejde.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!