16. května 2011 10:48, aktualizováno  16:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hušák má plán na záchranu: prominutí dluhů

Šéf Sazky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Sazky | foto: ČTK

PRAHA Generální ředitel Sazky Aleš Hušák předložil Městskému soudu v Praze reorganizační plán loterijní firmy. Reorganizace Sazky by měla podle návrhu spočívat především v restrukturalizaci dluhů, prominutí jejich části a odkladu jejich splatnosti.

Dále by Sazka měla prodat část svého majetku nebo podniku, zajistit financování provozu a provést provozní restrukturalizaci.
Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

"Dlužník (Sazka) dále předpokládá, že v návaznosti na povolení reorganizace dojde k obnovení alespoň určité části příjmů z loterijní i neloterijní činnosti, které významným způsobem poklesly bezprostředně po vydání usnesení o úpadku dlužníka.

Vše o kauze Sazka


Z tohoto důvodu je dlužník též přesvědčen, že uspokojení pohledávek jednotlivých skupin věřitelů v průběhu reorganizace bude vyšší ve srovnání s uspokojením, které by přineslo řešení úpadku ve formě konkurzu," uvádí materiál.

Investiční skupina Penta, tedy možný investor, ke kterému se kloní Hušák, minulý týden uvedla, že by podle ní měli věřitelé odepsat zhruba 60 procent z nominální hodnoty dluhů Sazky. Hušák už dříve řekl, že na reorganizačním plánu s Pentou nespolupracuje, že ho připravuje sám.

Další návrh na reorganizaci eviduje soud podle insolvenčního rejstříku od ostravské společnosti BQ Investment. Ta má u Sazky pohledávku za více než 883.000 korun a navrhuje v rámci reorganizace rozdělení Sazky. Do jednoho podniku by podle návrhu měla být vložena všechna aktiva spojená s provozem hlavní činnosti Sazky a tento podniky by byl oddlužen.

Ve druhém podniku by zůstaly všechny závazky a vše co nesouvisí s hlavní činností Sazky, tedy nemovitosti, pohledávky a jiné investice.

Návrh BQ Investment předpokládá dále vydání dvou emisí akcií. Věřitelům by náleželo z první emise 80 procent akcií a 20 procent nynějším akcionářům. Druhá emise by byla částečně nabídnuta finančním investorům a z výtěžku by se obnovil provoz Sazky. Další část druhé emise by náležela tomu, kdo bude pověřen řízením reorganizace.


Dnes se také koná valná hromada Sazky, na jejímž programu jsou výhradně personální otázky. Na žádost jednoho z akcionářů - Sokola - se sejdou akcionáři, aby vyměnili členy představenstva. Místo dřívějšího zástupce Sokolů Jaroslava Bernarda se má členem vedení Sazky stát Petr Bernátek. "Ano, jsem kandidátem Sokolů do představenstva Sazky," potvrdil Bernátek.

Čtěte také:

Sazka je v úpadku kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny. Městský soud v Praze zaevidoval 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy Kč.

Insolvenční správce Josef Cupka následně popřel pohledávky za loterijní společností Sazka ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard Kč. Zbylé pohledávky za 9,273 miliardy Kč zůstávají zatím nedořešené.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.