17. ledna 2010 17:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hušák: Na vilu na Menorce jsem si vydělal poctivě

Ředitel Sazky Aleš Hušák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Sazky Aleš Hušák | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Sídlo na španělském ostrově Menorca si šéf loterijní společnosti Sazka podle svých slov pořídil za poctivě vydělané peníze jako soukromá osoba, zasedání představenstva Sazky se tam nikdy neuskutečnilo. Hušák to dnes řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Informaci o vlastnictví vily v ceně minimálně 60 milionů korun na jednom z Baleárských ostrovů přinesl minulý týden Český rozhlas 1 - Rádiožurnál. Podle něj vedení loterijní solečnosti létá za firemní peníze za Hušákem na Menorku jednat.

Šéf loterijní společnosti dnes v ČT také řekl, že považuje španělský ostrov za svůj domov. Za prací prý ale létá do Česka. "Zasedáme v Praze, v budově Sazky," uvedl Hušák. Několik zasedání se pak podle něj konalo jinde, vždy však v České republice.

Týdeník Týden ale ve svém nejnovějším vydání píše, že minimálně loni Sazka proplácela svým manažerům služební cesty soukromými letadly na Menorku. "Loni na Menorku letěli naši dva zaměstnanci," připustil podle Týdne mluvčí firmy Zdeněk Zikmund. "Šlo o dva lety a samozřejmě vždy o služební cestu. Dělali doprovod obchodnímu partnerovi," dodal. Podle mluvčího se cesty uskutečnily v době, kdy byl Hušák právě ve svém sídle na Menorce.

Manažeři tam ale pravděpodobně služebně létali i předtím. Porad se prý účastnili například místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek a finančí ředitel Jan Prádler. Ječmínek to nechtěl komentovat. Prádler podle Týdne uvedl, že pokud se ho na to zeptají akcionáři, bude o tom s nimi hovořit. "Oni jsou o tom informováni," řekl týdeníku. Podle Týdne ale akcionáři o letech manažerů nevědí. "Tak o tom opravdu nic nevím," uvedl místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Hušákova vila na Menorce

Foto Radiožurnál - David Koubek

"Jsem euroobčan a za svůj domov jsem zvolil místo, kde žiji. To znamená Menorku," prohlásil. Dodal, že v katastru nemovitostí je jako majitel vily uveden on a jeho manželka. Na sídlo si prý vydělal dvacetiletým podnikáním. "Jediné, co mi kdo může vyčítat, je fakt, že jsem poctivě vydělané peníze neinvestoval v České republice," řekl Hušák.

Podle Českého rozhlasu si Hušák na Baleárském ostrově pořídil usedlost s tříhektarovým pozemkem v létě roku 2003. Postupně dokupoval další půdu a dnes má jeho ostrovní sídlo rozlohu téměř osmdesát hektarů. Šéf Sazky prý tráví na Menorce celé léto a obchodní partneři ho tam navštěvují.

Rozhlas zároveň uvedl, že akcionáři sazky, tedy sportovní svazy, nemají informace ani o výši platů vrcholných manažerů společnosti. Firma přitom svazům podle předsedy ODS Mirka Topolánka nezvládá platit slíbenou jednu miliardu korun ročně, a oni tak zvyšují své požadavky na státní rozpočet.

ČTK