19. července 2011 12:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hušák přežil díky akciím v trezoru. Klíče prý chybí

Aleš Hušák zkoumá ve sbírce zákonů oprávněnost zrušení valné hromady Sazky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Hušák zkoumá ve sbírce zákonů oprávněnost zrušení valné hromady Sazky. |

PRAHA Mimořádná valná hromada loterijní společnosti Sazka, která měla volit nové vedení firmy a odvolat z představenstva jeho předsedu Aleše Hušáka, se dnes kvůli procesním důvodům nekonala.

Náhradní má být 22. srpna. Informoval o tom šéf Sdružení sportovních svazů, menšinového akcionáře loterijní firmy, Zdeněk Ertl. 

Podle Ertla se valná hromada nekonala, protože někteří akcionáři neměli k dispozici své akcie. Podle stanov Sazky totiž musí být na začátku valné hromady předložen notářce seznam akcionářů, kteří se musí prokázat držením akcií.

Podle serveru iHned.cz se však akciemi dokázali prokázat pouze dva z akcionářů - Autoklub a Svaz sportovních svazů (SSS). Ostatní akcie jsou zamčeny v trezoru v sídle Sazky od nichž "nikdo" nemá klíče a nikdo se k nim nemůže dostat.

ČASOVÁ OSA: Vše o kauze Sazka

Hušák sdělil médiím, že konání dnešní valné hromady zpochybnil jeden z menšinových akcionářů. Valná hromada dnes měla volit nové členy představenstva, ve kterém z původních sedmi členů zůstal už jen Hušák. Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), který je majoritním akcionářem Sazky, zatím konkrétní kandidáty neuvedl.

Zrušená valná hromada Sazky 

Ertl ale už dříve řekl, že předsedou představenstva Sazky by se s velkou pravděpodobností mohl stát místopředseda ČSTV Vladimír Šimíček.

ČSTV se na novém obsazení představenstva chtěl dohodnout s menšinovými akcionáři Sazky, kterými jsou další občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, před dnešní valnou hromadou. Nového generálního ředitele sazky za odvolaného Hušáka valná hromada nevolí, tato pravomoc nyní přísluší insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi, upřesnil Ertl.

Hušák vyjednává: odvolání stáhl a chce funkci
ČSTV již dříve oznámil, že pokud Hušák před dnešní valnou hromadou nerezignuje na funkci předsedy představenstva, prosadí jako většinový akcionář jeho odvolání. Podle serveru iHNed chce Hušák zůstat ve funkci a kvůli tomu stáhl svoje odvolání proti prohlášenému konkurzu Sazky.

Hušák potvrdil, že odvolání proti konkurzu stáhl. Proti konkurzu se ale již dříve odvolaly také společnosti E-Invest a Gladiolus.

O odvolání proti konkurzu Sazky, který prosadily jako největší věřitelé Sazky finanční skupiny PPF a KKCG, rozhodne Vrchní soud. Hušák dnes uvedl, že svoje odvolání proti rozhodnutí o konkurzu stáhl, protože věřitelé dali najevo, že pokud Vrchní soud rozhodnutí o konkurzu na majetek Sazky zruší, hlasovali by pro prohlášení konkurzu znovu.

Aleš Hušák a Pavel Kořán z ČSTV

"Z toho bylo zřejmé, že cesta k reorganizaci sazky je definitivně uzavřena. Nezbylo mi, než minimalizovat škody, proto chci agónii ukončit, aby Sazka mohla normálně pracovat," uvedl Hušák. Konkurz a reorganizace jsou dva způsoby řešení insolvence firmy, Hušák před prohlášením konkurzu Sazky prosazoval její reorganizaci.

Odchod "mezi sázející"
Hušák naznačil, že funkce v Sazce sám opustí. Uvedl, že pravděpodobně v nejbližších měsících odejde "mezi sázející". Předsedou představenstva po dnešku zůstal a nadále tvrdí, že je generálním ředitelem. Právo Cupky odvolat ho z této funkce zpochybnil už dříve. Uvedl také, že aktivně jedná s věřiteli, aby Sazka znovu byla silnou společností.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.