14. července 2011 13:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hušák přijde o poslední funkci v Sazce

Šéf Sazky Aleš Hušák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Sazky Aleš Hušák. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) jako většinový akcionář Sazky na valné hromadě firmy 19. července prosadí odvolání Aleše Hušáka z představenstva loterijní společnosti. Novinářům to řekl předseda ČSTV Pavel Kořan.

Hušák tak v Sazce ztratí poslední funkci. Sazka je od konce května v konkurzu, insolvenční správce Sazky Josef Cupka poté odvolal Hušáka z funkce ředitele společnosti.

Hušák i skupiny Penta a E-Invest se proti rozhodnutí soudu o konkurzu odvolali k vrchnímu soudu. Ten by měl rozhodnout do konce července.

ČTĚTE TAKÉ:

ČSTV měl vážné pochybnosti o průběhu insolvenčního řízení se Sazkou, a proto požádal o právní rozbor spoluautora insolvenčního zákona a člena legislativní rady vlády Bohumila Havla. "Z jeho stanoviska jsme zjistili, že existují vážné důvody, proč může být prohlášení konkurzu zrušeno Vrchním soudem. S ohledem na vývoj v minulých měsících nepovažujeme za možné, aby po případném zrušení konkurzu Sazku nadále řídil Aleš Hušák," uvedl Kořan.

Nejdříve vyberou nástupce

Než bude Hušák odvolán, vybere ČSTV jeho nástupce. "Ten musí být především pro věřitele a sázející důvěryhodnou osobností schopnou provést Sazku nezbytným procesem reorganizace, a současně osobností schopnou vytvořit důstojné podmínky pro výkon akcionářských práv," upozornil Kořan.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Valnou hromadu Sazky na 19. července svolala dozorčí rada firmy. Na jejím programu bude volba představenstva Sazky. Dozorčí rada při jejím svolání podle mluvčí insolvenčního správce Lenky Tiché předpokládala, že do té doby již Vrchní soud rozhodne o odvolání proti rozhodnutí o konkurzu Sazky.

Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt řekl, že soud se kvůli své velké vytíženosti pokusí rozhodnout do konce července.

V dozorčí radě Sazky zasedají zástupci sportovních svazů, jejím předsedou je Kořan. V původně sedmičlenném představenstvu Sazky zůstal už jen jeho předseda Hušák, ostatních šest členů z něj postupně odstoupilo.

Sazka se hrabe ze dna

Tým insolvenčního správce Sazky opět rozjíždí činnost Sazky a nyní očekává nárůst tržeb firmy, které v době vyhlášení konkurzu na přelomu května a června klesly na historické minimum.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské haly O2 arena. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.