6. května 2011 12:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hušák se zoufale snaží, pohledávku podal třikrát

Šéf Sazky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Sazky | foto: ČTK

PRAHA Městský soud v Praze eviduje již třetí více než osmimiliardovou pohledávku za loterijní společností Sazka. Tentokrát pohledávku přihlásila lichtenštejnská společnost Oldeira Anstalt a její výše činí opět 8,128 miliardy Kč, je tedy identická s výší pohledávky občanského sdružení Zelený ostrov a kyperské Alfa Capital Holdings.

Sdělila to mluvčí soudu Martina Lhotáková s tím, že dosavadní výše přihlášených pohledávek za Sazkou již převyšuje 40 miliard korun.

Věřitel Oldeira Anstalt přihlašuje pohledávku jako podmíněnou a za důvod jejího vzniku udává smlouvu o postoupení pohledávky uzavřenou s občanským sdružením Zelený ostrov (OSZO) z 21. dubna 2011.

Jak Lhotáková dodala, soud se dnes sice v maximální možné míře přiblíží definitivním číslům součtu pohledávek, nicméně co se týká celkové výše pohledávek, zatím neposkytne absolutní sumu. Důvodem je mimo jiné to, že někteří věřitelé svou pohledávku nevyčíslili, tudíž k tomu budou následně vyzváni insolvenčním správcem.

Vše o kauze Sazka


"Hušák a několik posledních spřízněných sportovních úředníků jsou zjevně schopni udělat cokoli. Přihlásit údajnou pohledávku lidmi, kteří ani nejsou oprávněni jménem Zeleného ostrova jednat, je už jen pouhé a čiré zoufalství v marné snaze udržet se ve svých funkcích co nejdéle," komentoval již dříve snahy přihlašovat pohledávky Zeleného ostrova Daniel Plovajko, mluvčí KKCG.

Městský soud v minulých dnech zapsal mimo jiné přihlášku pohledávky věřitele Alfa Capital Holdings Ltd, jejíž výše byla identická s pohledávkou OSZO a činila rovněž 8,128 miliardy korun. Alfa Capital Holdings přihlásil pohledávku jako podmíněnou a jako důvod jejího přihlášení uvedl smlouvu o postoupení pohledávky uzavřenou s Občanským sdružením Zelený ostrov (OSZO). To ji ovšem podalo také, což však jeho akcionáři zpochybnili.

O platnosti řady pohledávek zřejmě rozhodnou soudy. Seznam všech pohledávek předá soud insolvenčnímu správci Josefovi Cupkovi. Ten je rozdělí na sporné a nesporné a jejich soupis by měl předložit 15 dní před prvním zasedáním věřitelského výboru, tedy 11. května.

Přihlášení pohledávek z dluhopisů je důležité pro to, že při první schůzi věřitelů 26. května bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek. Zatímco proti nesporným pohledávkám není odvolání, u sporných se může spustit takzvané incidenční řízení. Pokud by se při něm ukázalo, že pohledávka není oprávněná, bude muset majitel pohledávky požadovanou sumu do majetkové podstaty doplatit.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!