7. června 2011 14:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hušák skončil. Nesmí do budovy a peněz se má vzdát

Šéf Sazky Aleš Hušák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Sazky Aleš Hušák. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Insolvenční správce Sazky Josef Cupka odvolal generálního ředitele a šéfa představenstva loterijní společnosti Aleše Hušáka z funkce ředitele. Cupka Hušákovi současně omezil většinu nadstandardních požitků, které vyplývají z jeho manažerské a pracovní smlouvy a zakázal mu vstup do budovy Sazky.

Sdělila to Cupkova mluvčí Lenka Tichá. Podle dřívějších zpráv by Hušák v případě odchodu z loterijní firmy měl dostat odstupné v řádech desítek milionů korun. Sazka je od minulého pondělí oficiálně v konkurzu. 

Aleš Hušák do Sazky nastoupil v roce 1994, kdy se stal členem představenstva. V roce 1995 se stal generálním ředitelem společnosti, kterým byl až do dneška.

Vše o kauze Sazka


"Na základě právní analýzy správce shledal, že většina z Hušákových funkčních požitků byla poskytována v rozporu s dobrými mravy a to zejména za situace, kdy Sazka je v insolvenci právě vinou nekompetentních manažerských rozhodnutí, " sdělil konkurzní správce v tiskové zprávě. 

Kdo je Aleš Hušák

Aleš Hušák, šéf Sazky.
Hušák stál v čele Sazky od roku 1995, přišel tam z ČSTV

Datum a místo narození:
27. července 1957 v Trutnově

Vzdělání:
Právnická fakulta UK v Praze, po roce 1989 studium v Kanadě

Kariéra: v roce 1986 začínal po studiích jako právník podniku Restaurace a jídelny na Praze 4, poté krátce pracoval ve Výzkumném ústavu místního hospodářství; v letech 1987 až 1990 pracoval v odboru devizové legislativy Státní banky československé, poté byl tři roky ředitelem obchodní divize
Výstaviště Praha a v roce 1994 se stal náměstkem pro ekonomiku v Českém svazu tělesné výchovy (největším akcionáři Sazky); v roce 1995 byl jmenován předsedou představenstva a generálním ředitelem Sazky

Rodina: ženatý, má dceru a syna.

- V 80. letech byl spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti

- Hušákova osobnost budí u pozorovatelů smíšené reakce, někteří jej považují za arogantního člověka bez skrupulí, jiní jej oceňují jako cílevědomého a schopného manažera.

Protože Aleš Hušák odmítl odvolání převzít osobně, bylo svěřeno k doručení poště.

Výkonný šéf týmu insolvenčního správce Sazky Marek Biely dnes současně omezil Aleši Hušákovi vstup do budovy společnosti SAZKA, a.s. Zůstává mu jen omezený přístup do přísně vymezených prostor sídla společnosti.

"Vraťte plat," žádá Cupka
Hušákovi byla podle Cupky vyplacena záloha na jeho plat generálního ředitele za měsíc květen, a to ještě před vyhlášením konkurzu a před převzetím společnosti insolvenčním správcem. 

"To odporuje opakovaným veřejným prohlášením Aleše Hušáka v médiích, že prohlášením insolvence začíná pro společnost 'pracovat zadarmo', podotknul Cupka. 

Insolvenční správce prostřednictvím šéfa krizového týmu vyzval Aleše Hušáka, že pokud se chce svého platu vzdát, aby tak učinil prostřednictvím dokumentu se všemi právními náležitostmi, anebo aby se zdržel nepravdivých či zavádějících mediálních prohlášení.

Hušák nadále zůstává předsedou představenstva Sazky a zároveň je také už jediným členem statutárního orgánu, který přestal být od minulého týdne usnášeníschopný. V pondělí odpoledne totiž podal svoji rezignaci poslední z členů představenstva – předseda Pražské tělovýchovné unie Karel Malý. 

Většina pravomocí představenstva i generálního ředitele však už od 30. května přešly na insolvenčního správce. Neexistující představenstvo tedy na řízení a rozhodování společnosti nemá žádný negativní vliv a její chod nijak zásadně neovlivní.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.