21. září 2009 15:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hutě lákají studenty na tisícová stipendia a nástupní platy 30 tisíc

Hutě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hutě | foto: Shutterstock

OSTRAVA Severomoravské hutní firmy i v době finanční krize lákají studenty na tučná stipendia. Až na 4000 měsíčně si mohou přijít mladí lidé studující především hutní a strojní obory ve firmě ArcelorMittal Ostrava, která kvůli nedostatku zakázek letos musela propustit stovky zaměstnanců.

Stipendisté ze středních a vysokých škol většinou v hutní firmě zůstávají i po studiích a pomáhají vyrovnávat přirozené úbytky lidí, kteří odcházejí do starobního důchodu.

V důsledku stávající ekonomické krize propustil od začátku roku největší domácí producent oceli ArcelorMittal Ostrava (bývalá Nová huť) asi 1000 zaměstnanců. Do poloviny října chce huť propustit v rámci programu dobrovolných odchodů dalších až 300 zaměstnanců ze současných asi 6600.

Studenti s dobrým průměrem dostanou plat nad 30 tisíc

Domácí dvojka ve výrobě oceli, firma Třinecké železárny, v létě vybrala 16 vysokoškoláků, absolventů především technických oborů, kteří absolvují desetiměsíční nástupní praxi. Polovina z nich byla stipendisty firmy již během studia.

"Studenti s průměrným prospěchem do 1,5 mají za rok až 31.000 korun, ostatní dostávají méně, minimum činí 15.000 korun," upřesnila mluvčí firmy Dušana Chreneková. Třinecké železárny mají 5300 zaměstnanců a podle svého vedení kvůli krizi nepropouštějí.

Propustili přes tisíc lidí, do vzdělání ale investují

AMO letos zařadila do stipendijního programu 36 nových studentů učebních a studijních oborů. V současné době se takto připravuje pro práci ve společnosti 185 žáků na pěti ostravských středních školách," řekl personální ředitel AMO Ctirad Lolek. Jen na stipendia ocelářská firma vynaloží podle své mluvčí Věry Breiové ročně zhruba čtyři miliony korun, další necelé tři miliony dává podporovaným školám.

Jednou z podporovaných vzdělávacích institucí je Střední škola v Ostravě - Kunčicích. Škola má v současné době zhruba 1200 žáků, z toho každý desátý se připravuje pro budoucí působení v AMO nebo její dceřiné společnosti ArcelorMittal Tubular Products Ostrava. "Naši žáci dostávají od AMO stipendia 500 až 4000 korun měsíčně. V současné době toto stipendium pobírá zhruba 115 žáků," upřesnil ředitel školy František Repka. Další peníze si podle něj žáci školy vydělají každý měsíc praxí přímo v huti. Od roku 2002 prošlo nástupní praxí v TŽ 161 absolventů, z nich 92 procent našlo pracovní uplatnění ve skupině Třinecké železárny - Moravia Steel.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!