1. září 2009 16:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hyundai i20 se v Česku montovat nebude, Turci byli úspěšnější

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Korejská automobilka Hyundai přesune výrobu modelu i20 určeného pro evropský trh z Indie do Turecka. V nošovickém závodě Hyundai v Česku se vůz vyrábět nebude. Výroba v tureckém Izmitu by měla začít v květnu 2010. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

V minulých dnech se objevily spekulace, že by i20 mohla vyrábět moravská továrna značky, nebo slovenský závod Kia v Žilině. "Ve skutečnosti tyto varianty nebyly vůbec ve hře, protože oba závody mají pevně daný výrobní program na léta dopředu a nemají žádnou volnou výrobní kapacitu," uvedl mluvčí nošovické automobilky Petr Vaněk.

Spuštění výroby v Turecku si vyžádá investici 75 milionů amerických dolarů (asi 1,33 miliardy Kč) a automobilka vytvoří 500 pracovních míst. Roční produkce dosáhne 80.000 pětidveřových i20, z nichž naprostá většina je určena pro evropský trh.

Závod v současné době vyrábí čtyřdveřové verze modelů Hyundai Accent a víceúčelové vozidlo Matrix. Celková výrobní kapacita závodu se zvýši na 100.000 kusů ročně. Dosavadní výrobce modelu i20, Hyundai Motor India, bude nadále vyrábět tří a čtyřdveřové verze modelu i20 a verze s pravostranným řízením.

Hyundai i20 se vyrábí s pěti různými motory, z toho třemi benzinovými. Cena i20 začíná u verze Classic s motorem o obsahu 1,2 litru na 229.900 Kč.

Model i20 je letošní nástupce populárního modelu Getz a doplňuje skupinu modelů i10 a i30. Větší i30 se vyrábí v nošovické továrně. jsa dvd

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…