17. července 2009 15:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hyundai se v Česku rozmáchne, investuje zde 130 milionů eur

Hyundai (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Jihokorejská automobilka Hyudnai Motor Co.investuje do své české divize v příštích dvou letech 130 milionů eur (3,4 miliardy Kč). Řekl to dnes agentuře Reuters mluvčí Hyundai Motor Manufacturing Czech Petr Vaněk. Investice má zvýšit výrobu převodovek ze současných 300.000 na 500.000 kusů.

Hyundai také plánuje zvýšit počet směn na tři, v současnosti se v továrně pracuje na jednu směnu. Počet zaměstnanců by měl stoupnout na 3400 z nynějších 2000.

Výrobu aut těžce postihl pokles poptávky po nových vozech způsobený ekonomickou a finanční krizí. V poslední době však roste zájem o menší a levnější vozy, včetně malých vozů Hyundai.

Investice pomůže zmírnit prudký propad přímých zahraničních investic v České republice v letošním roce. V prvním čtvrtletí Česko přilákalo investice v objemu 36 miliard korun. Za celý loňský rok přímé zahraniční investice v zemi činily 182,8 miliardy Kč, napsala agentura Reuters.

Hyundai tvoří společně s dceřinou firmou Kia pátého největšího výrobce automobilů na světě. Společnost loni v listopadu oficiálně zahájila sériovou produkci osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Nošovická továrna vyrábí vozy Hyundai i30 a i30 cw. V dubnu začala také s výrobou aut s novým dieselovým motorem U2 o objemu 1,6 litru. V prvním pololetí letošního roku vyrobila 50.000 nových aut a 100.000 převodovek.

Lidovky.cz, ČTK