12. ledna 2009 19:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hyundai zastaví výrobu i ve středu a ve čtvrtek

Hyundai bude v Nošovicích vyrábět jen čtyři dny v týdnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai bude v Nošovicích vyrábět jen čtyři dny v týdnu | foto: Lidové noviny

NOŠOVICE Nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) bude tento týden vyrábět jen dva dny. Kvůli problémům s odbytem zastaví výrobu již od středy. Omezení zatím platí jen pro tento týden. Oznámil to odborový předák Radek Kuchař.

Minulou středu nošovická automobilka oznámila, že kvůli hospodářské krizi zkrátí v lednu výrobu na čtyři dny v týdnu.
"Na příští týden už zakázky jsou a mělo by se vyrábět od pondělka do čtvrtka," uvedl odborový předák s tím, že jde o výsledek řešení krizové situace, kterou o víkendu přijelo projednávat vedení automobilky z Koreje, mimo jiné viceprezident pro plánování.

Nošovická automobilka Hyundai minulý týden oficiálně potvrdila, že v lednu omezí kvůli hospodářské krizi výrobu na čtyři dny v týdnu. Výroba aut nižší střední třídy bude zatím jen v lednu zkrácena na pondělí až čtvrtek.

Omezení výroby začalo v pátek 9. ledna, kdy měli zaměstnanci kvůli krizi první volný pátek. Přes 1800 zaměstnanců nošovické automobilky dostane za každý volný den 68 procent své průměrné mzdy. Firma také pozastaví nábor nových pracovníků a odloží zahájení druhé směny.

Nošovická automobilka Hyundai urychlí kvůli krizové situaci na
automobilovém trhu náběh výroby dalších modelů. Podle informací týdeníku Ekonom bude již na přelomu února a března zahájena výroba vozu Hyundai i30 v provedení kombi, které bylo původně plánováno na duben.

Výstavba továrny v Nošovicích na Frýdecko-Místecku začala v březnu 2007 a měla by přijít na zhruba 1,1 miliardy eur (asi 28 miliard korun). Hyundai není jedinou automobilkou v Česku, na níž dopadla celosvětová hospodářská krize. Výrobu výrazně omezila například mladoboleslavská Škoda Auto. Kopřivnická Tatra do konce března propustí 1400 zaměstnanců.

Lidovky.cz, ČTK