10. července 2009 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hyundai zvažuje přesun části výroby z Indie do Česka či Slovenska

Hyundai tvoří společně s dceřinou firmou Kia pátého největšího výrobce automobilů na světě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai tvoří společně s dceřinou firmou Kia pátého největšího výrobce automobilů na světě. | foto: Lidové noviny

DÍLÍ Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor možná přesune do prosince příštího roku část výroby modelu i20 z Indie do některého ze svých závodů v České republice, na Slovensku či v Turecku.

Informoval o tom indický list The Economic Times na svých internetových stránkách.

Firma tak chce výrobu přiblížit velkým trhům, jako jsou Německo, Francie, Itálie a Británie. Indie nicméně zůstane pro tento automobil hlavní výrobní základnou, píše list.

Mluvčí českého závodu automobilky Hyundai v Nošovicích Petr Vaněk existenci tohoto záměru potvrdil. "O přesunutí modelu i20 dosud nebylo rozhodnuto, do Nošovic ale pravděpodobně umístěna nebude," řekl Vaněk slovenskému listu Hospodárske noviny.

Hyundai chce výrobu vozu i20 přiblížit velkým trhům, jako jsou Německo, Francie, Itálie a Británie. "Usilujeme o konkurenční cenu i20 a v příštím roce přesuneme část výroby. Zatímco Indie zůstane pro tento vůz výrobní základnou, evropské zakázky budou plněny z nových produkčních kapacit," řekl listu The Economic Times šéf indické divize.

Logistické náklady a cla podle listu zvyšují cenu automobilů vyvážených z Indie o deset až 15 procent.

Hyundai tvoří společně s dceřinou firmou Kia pátého největšího výrobce automobilů na světě. Společnost loni v listopadu oficiálně zahájila sériovou produkci osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila předloni v prosinci sériovou výrobu vozů u slovenské Žiliny.

ČTK