Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poplatky OSA musí platit i české lázně, rozhodl evropský soud

Léčivá koupel - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léčivá koupel - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LUCEMBURK Česká výjimka, která lázním umožňuje neplatit Ochrannému svazu autorskému poplatky za šíření autorských děl rozhlasem a televizí na pokojích klientů, není v souladu s právem Evropské unie. Rozhodl tak Soudní dvůr EU. Sazby OSA, vyšší než v okolních státech, by podle soudu mohly být zneužitím dominantního postavení.

Na Soudní dvůr EU se při projednávání pře mezi OSA a Léčebnými lázněmi Mariánské lázně obrátil s otázkami plzeňský krajský soud. Svaz zažaloval celkem asi dvě desítky lázeňských firem o desítky až stovky tisíc korun.

Sporů podobného druhu je v Česku více. Lázně poplatky odmítají s tím, že poskytují zdravotní péči a vztahuje se na ně právě ona výjimka ze zákona. Právníci svazu ale tvrdí, že na lázeňských pokojích k léčbě nedochází, a tak tam výjimku uplatňovat nelze.

Evropská pravidla o ochraně duševního vlastnictví podobnou výjimku explicitně nezmiňují. Generální advokátka Soudního dvora EU Eleanor Sharpstonová už loni v listopadu ve svém stanovisku k věci napsala podobný závěr, k jakému se dnes přiklonil celý soud.

ČTĚTE TAKÉ:

Soudní dvůr EU vysvětlil, že lázeňské zařízení sděluje autorsky chráněná díla veřejnosti i v případě, že k jejich šíření využívá televize či rozhlasové přijímače na pokojích zákazníků.

"K takovému sdělování je však nutné svolení autorů, kteří v zásadě musí protihodnotou obdržet přiměřenou odměnu," uvedl soud v tiskové zprávě. Příslušná evropská směrnice lázně z povinnosti platit nevyjímá a výluka, umožněná českými právními normami, tudíž není s touto směrnicí v souladu.

Poplatky mohou být drahé, připustil soud

OSA má na poplatky v Česku monopol, připustil soud. Není totiž možné platit poplatky správci z jiné členské země EU, ale jen českému svazu. Podle názoru soudu je však toto omezení odůvodněné, protože systém je "přiměřený a nezbytný" k efektivní ochraně práv duševního vlastnictví.

Jiná metoda, jak takové ochrany dosáhnout v nynějším unijním právu, neexistuje. Monopol OSA je proto podle Soudního dvora EU slučitelný s volným pohybem služeb v EU.

Výše poplatků, podstatně vyšší než sazby uplatňované v jiných zemích či "přemrštěné ceny" bez poměru k hospodářské hodnotě jejich plnění, mohou být ale podle soudu známkou zneužití dominantního postavení. Zda se o takovou situaci skutečně jedná, ale musí ověřit české soudy, dodal Soudní dvůr EU.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Některá letadla irského Ryanairu se po létě opět vrátí na zem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Některá letadla irského Ryanairu se po létě opět vrátí na zem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Některá letadla irského Ryanairu se po létě opět vrátí na zem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Š. Strojmír ... O S A zla. 0:53 28.2.2014

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...