3. listopadu 2009 21:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

I přes krizi čeká letos Škoda Auto rekordní prodej vozů

Škoda Auto - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Auto - ilustrační foto | foto: ČTK

BERLÍN Společnost Škoda Auto, která je součástí největší evropské automobilky Volkswagen, očekává na letošní rok mírně vyšší prodej, než činil loňský rekord 675 000 vozů. Na konferenci v Berlíně to dnes podle webových stránek agentury Bloomberg řekl šéf Škody Reinhard Jung. Škoda podle něj zlepšila výhled díky podpoře prodeje aut v Německu a díky vládním opatřením v Číně.

Jung řekl, že díky rekordnímu prodeji by měla Škoda letos dosáhnout velmi příznivého výsledku. "Naším jasným cílem je pokračovat v růstu a ve výsledku zachovat určitou kvalitu," řekl Jung. Škoda dříve předpovídala, že jí prodej asi o pět procent klesne.

Škoda minulý týden oznámila, že zisk za prvních devět měsíců letošního roku jí klesl o 68 procent na 2,81 miliardy korun. Objem prodaných vozů se meziročně snížil o pět procent na 504.625 kusů, nicméně v samotném třetím čtvrtletí se odbyt o 6,5 procenta zvýšil.

Jung řekl, že ukončení šrotovného v Německu možná způsobí, že Škoda příští rok prodá až o 50 000 vozů méně. Předpokládaný pokles prodeje v Rusku, Maďarsku, Rumunsku a na Ukrajině ale podle něj zřejmě pomůže vyrovnávat pokračující růst v Číně. Za mimořádně dobrý start označil prodej nových vozů Superb a Yeti, na které bude firma příští rok hodně spoléhat.

Prodej aut vzrostl

Prodej aut v Evropě v září vzrostl o 6,3 procenta na 1,39 milionu kusů. Září se tak stalo čtvrtým měsícem v řadě, kdy se prodej zvyšoval. Odbyt ale podpořilo hlavně zmíněné šrotovné v Německu, Francii a Velké Británii.

Nejlépe si vedlo Německo, které má zároveň největší trh v Evropě.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz