14. května 2009 8:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

I přes krizi má ČSOB zisk tři miliardy

Banka ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka ČSOB | foto: Lidové noviny

PRAHA Skupina ČSOB v prvním čtvrtletí zvýšila zisk o 22 procent na 3,073 miliardy korun. Finanční krize banku připravila o 231 milionů korun. To je ovšem velmi dobrý výsledek v porovnání s úderem krize na majitelku ČSOB - belgickou banku KCB. Ta se propadla do ztráty 3,6 miliardy eur.

Loni zvýšila v prvních třech měsících roku zisk meziročně o 3,7 procenta na 2,53 miliardy korun; provozní výnosy skupině vzrostly o 8,4 procenta na 7,04 miliardy korun.

Největší ztráty bance způsobilo zejména přecenění portfolia CDO, tedy kolaterizovaných dluhových závazků, což je druh cenného papíru, v prvním čtvrtletí 2008 a znehodnocení akcií v portfoliu AFS v penzijních fondech v prvním čtvrtletí 2009.

Skupina to uvedla s tím, že portfolio CDO nemá negativní vliv na její výsledky za první čtvrtletí 2009, protože je v roce 2008 přecenila na nulu.

KBC s obrovskou ztrátou
Majitelka ČSOB, belgická bankovní a pojišťovací skupina KBC, hospodařila v prvním čtvrtletí s čistou ztrátou 3,6 miliardy eur (téměř 100 miliard korun) po zisku 554 milionů eur před rokem.

Bez zahrnutí snížení hodnoty aktiv a dalších jednorázových položek ale společnost vykázala zisk 465 milionů eur. Jde o výrazný nárůst ze 176 milionů eur v posledním čtvrtletí loňského roku.

KBC je jednou z předních evropských finančních skupin. Působí zejména v Belgii, zemích střední a východní Evropy a v Rusku. Skupina zaměstnává více než 60.000 lidí a má 12 milionů klientů.

KBC se loni dohodla s belgickou vládou na navýšení kapitálu o 3,5 miliardy eur ze státních prostředků. Další dvě miliardy eur se letos firmě rozhodlo poskytnout Vlámsko. Belgická vláda v současné době rozhoduje o další pomoci pro KBC.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.