22. srpna 2009 18:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

I přes krizi vyjednali odboráři VW v Mexiku zvýšení mezd

Volkswagen logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volkswagen logo | foto: Reprofoto

Puebla Vedení automobilky Volkswagen se dohodlo se zaměstnanci v Mexiku na mírném zvýšení mezd. Dohoda ukončí stávku, která trvá již od úterý. Uvedla to automobilka v dnešním prohlášení.

Volkswagen patří v Mexiku k největším průmyslovým firmám. Podle dohody se zvýší zaměstnancům mzdy o tři procenta a dostanou mimořádnou odměnu 2000 peset (2800 Kč).

Na Mexiko dopadla krize

Automobilový průmysl v Mexiku těžce poškodila recese v sousedních Spojených státech, která prudce snížila poptávku po nových autech. V červenci se výroba aut v Mexiku propadla o 25 procent. Továrna ve městě Puebla je jediným závodem automobilky v Severní Americe a jako jediná na světě vyrábí model New Beatle, což je nová verze populárního brouka.

"V 10:00 odstraníme stávkové transparenty a obnovíme práci ve 22:00," řekl představitel odborového svazu Victor Jaime Cervantes. Na plný výkon se má výroba rozjet v pondělí.

Pokles vývozu aut je jedním z hlavních důvodů recese v Mexiku. Podle očekávání zřejmě v letošním roce mexická ekonomika klesne nejvíce od roku 1932.

Volkswagen je druhým největším výrobcem aut v Mexiku. Většina produkce putuje na trhy v USA, Kanadě a Evropě. Denně továrna vyrobí 1500 vozů, napsala agentura Reuters.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě a desátou největší na světě, jeho součástí je i česká Škoda Auto. Podle údajů Mexického sdružení automobilového průmyslu výroba automobilů skupiny Volkswagen v Mexiku od ledna do července meziročně klesla o téměř 37 procent.

ČTK, Lidovky.cz