20. července 2010 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

I VW plánuje elektromobil do tří let. Chce však levnější a menší baterie

Volkswagen logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volkswagen logo | foto: Reprofoto

PALO ALTO Německá automobilka Volkswagen hodlá v roce 2013 zahájit prodej vozidel s plně elektrickým pohonem. Očekává, že podíl elektromobilů na jejím celkovém prodeji do roku 2018 dosáhne tří procent. Uvedl to generální ředitel společnosti Martin Winterkorn během návštěvy ve Spojených státech.

Problémem masové výroby elektromobilů nicméně podle Winterkorna zůstává vysoká cena baterií. "Baterie se musí stát menšími a lehčími, ale především musí zlevnit," prohlásil šéf VW.

Hybridní Jetta
Automobilka hodlá ještě před elektromobily uvést na trh hybridní vozy, které kombinují benzinový motor s elektrickým. V roce 2012 by se tak měla začít prodávat například hybridní verze modelu Jetta, napsala agentura Reuters.

Agentura DPA v dubnu s odvoláním na zdroje z podniku uvedla, že prvním elektromobilem Volkswagenu, který vstoupí na trh, bude elektrická verze jeho klíčového modelu Golf.

Volkswagen, jehož součástí je rovněž česká Škoda Auto, je největší
automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát rovněž největším výrobcem automobilů na světě. Druhá největší japonská automobilka Honda Motor dnes uvedla, že plánuje v roce 2012 zahájit prodej elektromobilu i hybridního vozu, který bude možné
dobíjet z běžné elektrické sítě.

ČTK