18. dubna 2012 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Iberia sníží pilotům platy a prodlouží jim pracovní dobu

Španělská letecká společnost Iberia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská letecká společnost Iberia. | foto: ČTK/AP

MADRID Španělská letecká společnost Iberia sníží mzdy pilotům o 20 procent a prodlouží jim pracovní dobu o čtvrtinu. Jejím cílem je ušetřit 62 milionů eur (1,5 miliardy korun) a zlepšit konkurenceschopnost firmy, oznámily aerolinky. Iberia je již delší dobu s piloty ve sporu a tento krok zřejmě vztahy mezi odbory a vedením dále zhorší.

Piloti Iberie dříve oznámili, že od 9. dubna do 20. července každé pondělí a pátek uspořádají stávku na protest proti vzniku nízkonákladové letecké společnosti Iberia Express. Piloti se obávají, že vznik nové firmy povede k rušení pracovních míst. Iberia uvádí, že jí každá stávka stojí zhruba tři miliony eur.

ČTĚTE TAKÉ:

"Opatření navržené Iberií ovlivní jen piloty, jedinou skupinu se kterou jsme po dva a půl roce jednání nebyli schopni dosáhnout kolektivní dohody," uvádí se v prohlášení společnosti. S odborovými svazy pozemního a palubního personálu aerolinky kolektivní dohodu uzavřely, napsaly agentury AP a Reuters.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nová nízkonákladová letecká společnost Iberia Express vznikla 25. března. Piloti to považují za porušení kolektivní smlouvy a obávají se, že Iberia se transformuje do nízkonákladové společnosti British Airways, se kterou se před rokem sloučila.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz