Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ideální nástup? Za 21 tisíc korun, shodují se studenti

Pracovní pohovor (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovní pohovor (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští studenti si představují ideální nástupní mzdu okolo 21 tisíc korun. Stejné peníze – 850 eur – očekávají od svého zaměstnavatele i Slováci. Potvrzuje to průzkum poradenské společnosti Deloitte mezi 3618 studenty ve střední Evropě a Pobaltí.

"Reálně však absolventi očekávají, že dostanou o deset procent méně v České republice a o 15 procent méně na Slovensku. Skutečný plat, který jsou zaměstnavatelé připraveni nabídnout, je někde mezi těmito dvěma úrovněmi," tvrdí Václava Jersáková, ředitelka lidských zdrojů ve společnosti Deloitte.

Jak vypadá realita

Čeští studenti se tak cení daleko více než například jejich polští vrstevníci, podle kterých je ideální mzda o více jak dva tisíce korun menší. Britští absolventi jsou pak ochotni při nástupu do prvního zaměstnání pracovat až tři měsíce zadarmo. Ukázal to britský průzkum mezi tisícovkou absolventů a 350 personalisty, kteří se soustředí na nábor vysokoškoláků.

Očekávané nástupní platy absolventůPraxe je pro vyvolené
České studenty také trápí, že pro jejich kariéru klíčovou praxi v oboru a firmách, kde by se chtěli později uplatňovat, získají jen ti nejlepší z nich. O tom je přesvědčený každý druhý student. Češi tak podle průzkumu Deloitte oproti ostatním zemím nejvíce využívají sezonních prací.

Personalisté ale tvrdí, že praxi nedostanou jen ti nejlepší, ale ti, co se aktivně snaží. Studenti jsou podle nich málo průbojní a při hledání brigád pasivní.

"Studenti si často neuvědomují, že na ně nikdo venku nečeká s otevřenou náručí. A že budou zajímaví jen a pouze, pokud se v jejich životopisech objeví jakákoli praxe. Ideálně z oboru," tvrdí Filip Černý, personální ředitel společnosti Autocont.

"Zájemců o brigády je mnohem více než volných míst. Proto by se měli studenti chovat jako obchodníci – nenechat se odbýt, opakovaně do firmy volat a zajímat se, jestli personalista obdržel životopis a jaké jsou možnosti," tvrdí Jiří Halbrštát, marketingový manažer personální společnosti Manpower. Podle něj by se studenti neměli v první řadě zajímat o finance, ale o získané zkušenosti.

Květen časem brigád
Přitom ideální čas začít se zajímat o letní praxi či brigádu je právě v květnu. Právě teď se ve většině firem začíná řešit letní provoz. "Lukrativní nabídky brigád jsou zadávány na pracovní portály již koncem března a v dubnu. Nejširší nabídka je pak asi v květnu," tvrdí Lenka Volková, manažerka pracovního portálu JobDNES.cz. Nechávat si výběr letní práce na poslední chvíli se podle ní rozhodně nevyplatí.

V polovině května portál JobDNES zaznamenal nárůst nabídek pro studenty o 15 procent oproti dubnu a o 20 procent oproti březnu a únoru.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...