Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Ideální nástup? Za 21 tisíc korun, shodují se studenti

Pracovní pohovor (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovní pohovor (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští studenti si představují ideální nástupní mzdu okolo 21 tisíc korun. Stejné peníze – 850 eur – očekávají od svého zaměstnavatele i Slováci. Potvrzuje to průzkum poradenské společnosti Deloitte mezi 3618 studenty ve střední Evropě a Pobaltí.

"Reálně však absolventi očekávají, že dostanou o deset procent méně v České republice a o 15 procent méně na Slovensku. Skutečný plat, který jsou zaměstnavatelé připraveni nabídnout, je někde mezi těmito dvěma úrovněmi," tvrdí Václava Jersáková, ředitelka lidských zdrojů ve společnosti Deloitte.

Jak vypadá realita

Čeští studenti se tak cení daleko více než například jejich polští vrstevníci, podle kterých je ideální mzda o více jak dva tisíce korun menší. Britští absolventi jsou pak ochotni při nástupu do prvního zaměstnání pracovat až tři měsíce zadarmo. Ukázal to britský průzkum mezi tisícovkou absolventů a 350 personalisty, kteří se soustředí na nábor vysokoškoláků.

Očekávané nástupní platy absolventůPraxe je pro vyvolené
České studenty také trápí, že pro jejich kariéru klíčovou praxi v oboru a firmách, kde by se chtěli později uplatňovat, získají jen ti nejlepší z nich. O tom je přesvědčený každý druhý student. Češi tak podle průzkumu Deloitte oproti ostatním zemím nejvíce využívají sezonních prací.

Personalisté ale tvrdí, že praxi nedostanou jen ti nejlepší, ale ti, co se aktivně snaží. Studenti jsou podle nich málo průbojní a při hledání brigád pasivní.

"Studenti si často neuvědomují, že na ně nikdo venku nečeká s otevřenou náručí. A že budou zajímaví jen a pouze, pokud se v jejich životopisech objeví jakákoli praxe. Ideálně z oboru," tvrdí Filip Černý, personální ředitel společnosti Autocont.

"Zájemců o brigády je mnohem více než volných míst. Proto by se měli studenti chovat jako obchodníci – nenechat se odbýt, opakovaně do firmy volat a zajímat se, jestli personalista obdržel životopis a jaké jsou možnosti," tvrdí Jiří Halbrštát, marketingový manažer personální společnosti Manpower. Podle něj by se studenti neměli v první řadě zajímat o finance, ale o získané zkušenosti.

Květen časem brigád
Přitom ideální čas začít se zajímat o letní praxi či brigádu je právě v květnu. Právě teď se ve většině firem začíná řešit letní provoz. "Lukrativní nabídky brigád jsou zadávány na pracovní portály již koncem března a v dubnu. Nejširší nabídka je pak asi v květnu," tvrdí Lenka Volková, manažerka pracovního portálu JobDNES.cz. Nechávat si výběr letní práce na poslední chvíli se podle ní rozhodně nevyplatí.

V polovině května portál JobDNES zaznamenal nárůst nabídek pro studenty o 15 procent oproti dubnu a o 20 procent oproti březnu a únoru.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...