24. dubna 2012 8:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko s eurem nemá šanci. Ať se vrátí k drachmě, zní z Německa

Hans-Werner Sinn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hans-Werner Sinn | foto: ČTK

NEW YORK Řecko se pravděpodobně bude muset vzdát eura, pokud chce obnovit konkurenční schopnost a uspět. Během diskuse v New Yorku to řekl šéf vlivného německého institutu Ifo Hans-Werner Sinn.

S problémy se podle Sinna mohou setkat i další slabé země eurozóny, které nebudou schopny snížit mzdy a ceny tak, jak by potřebovaly.

"Osobně si myslím, že Řecko nemá šanci být konkurenceschopné, pokud bude v eurozóně," řekl Sinn. Do problémů se ale podle něj mohou dostat i další zadlužené země eurozóny, které zahájily hluboké výdajové škrty a rozhodly se zvýšit daně.

ČTĚTE TAKÉ:

"Snížit mzdy a ceny v takovém rozsahu, v jakém je to zapotřebí, se ale v některých jihovýchodních zemích nedá, i když politici říkají něco jiného," pokračoval Sinn. "Politika nedokáže oklamat zákony ekonomie," dodal.

Řecko se před dvěma lety stalo první zemí eurozóny, která nezvládla splácet dluhy a musela požádat ostatní členy eurozóny a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Celkem už má v různých formách pomoci přislíbeno až 240 miliard eur (asi šest bilionů Kč).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!