Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

IKEA odhaduje škody na několik desítek milionů

IKEA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IKEA | foto: caelusgreenroom.com

PRAHA Po páteční bezpečnostní kontrole zaměřené na hledání výbušnin všechny čtyři obchodní domy IKEA zahájily normální provoz. Řekl to mluvčí firmy Petr Chadraba. Kontroly se prováděly kvůli výbušnině, která byla v pátek odpoledne nalezena u obchodu v Praze - Zličíně. Policie všechny čtyři prodejny preventivně vyklidila, další nástražný systém už ale neobjevila.

Firma odhaduje škody způsobené přerušením prodeje na desítky milionů korun. Podle Chadraby IKEA od dnešního dne posílila v obchodních domech bezpečnostní opatření.

"Policie České republiky v průběhu včerejšího odpoledne provedla v Praze, Brně i Ostravě kontrolu a shledala obchodní domy IKEA bezpečnými. Všechny čtyři prodejny  otevřely ve standardní otvírací době," řekl mluvčí. Dodal, že brněnská prodejna se pro zákazníky otevřela už v pátek večer.

Čtěte také:

Přerušení provozu v jednotlivých obchodech trvalo čtyři až téměř osm hodin.

"Ekonomické škody zatím úplně přesně vyčísleny nemáme, ale předběžně je odhadujeme na několik desítek milionů korun," sdělil mluvčí.

Podle Chadraby firma po pátečních událostech přijala zvýšená bezpečnostní opatření, ale bližší podrobnosti o nich nechce zveřejňovat. "Bezpečnost zákazníků a zaměstnanců je pro IKEA prioritou," řekl mluvčí.

O nálezu výbušniny:

O nálezu výbušniny ve Zličíně informoval policii v pátek kolem 12:30 pracovník ostrahy, který nalezený předmět přemístil z odpadkového koše do kontejneru v nedalekém nákladovém prostoru. Policisté pak z bezpečnostních důvodů okolí uzavřeli a pyrotechnik nalezený předmět zneškodnil. Policie žádný další nástražný výbušný systém neobjevila. Podle policejní mluvčí Pavly Kopecké vyšetřuje policie i možné podezření z neodborné manipulace s výbušninou. Nálože či podezřelé balíčky někdo v květnu nastražil v obchodech IKEA v Belgii, Nizozemsku a ve Francii Původně policisté informovali, že evakuace prodejny není nutná. Odpoledne ale situaci přehodnotili. Kolem 16:00 zahájili evakuaci pražských obchodů IKEA ve Zličíně a Černém Mostě, zhruba o 30 minut později vyklidili i obchody v Brně a Ostravě. Jen v Praze musely obchody opustit stovky lidí. Případ v pátek večer převzal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Kriminalisté jej vyšetřují jako trestný čin obecného ohrožení, za který pachateli hrozí až osm let odnětí svobody. "Policie se bude věcí velmi pečlivě zabývat, protože je to citlivá záležitost," řekla policejní mluvčí Eva Stulíková.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Řekové si s EU hrají | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Řekové si s EU hrají | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Řekové si s EU hrají | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!