4. května 2011 19:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ikea opět narazila, u Pardubic stavět nebude

Ilustační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PARDUBICE Společnost Ikea pozastavila plány stavět v Libišanech na Pardubicku obchodní centrum. Navrhované dopravní napojení neodpovídalo technickým parametrům.

Informoval o tom mluvčí firmy Petr Chadraba. "My jsme vytvořili projekt, věřili jsme, že splní technické požadavky na připojování dálnic a rychlostních silnic. Ale ten nebyl Ředitelstvím silnic a dálnic schválen jako vyhovující," řekl Chadraba.

Už začátkem dubna Ikea oznámila, že zatím nebude stavět obrovskou filiálku v Praze-Zličíně, která měla v této části hlavního města nahradit stávající prodejnu. Městský úřad totiž projekt nepovolil.

Čtěte také:

Podle norem musí být křižovatky od sebe vzdálené minimálně čtyři kilometry. Výjimku by muselo schválit ministerstvo dopravy. "Nás techniky nenapadá jiné řešení, aby se vyhovělo normám a bylo to bezpečné.

Rychlostní komunikace jsou od toho, že se tam jezdí rychle, tudíž nemůže být každý kilometr křižovatka. Připojování a odpojování vozidel je určité riziko," řekla projektová manažerka pardubického Ředitelství silnic a dálnic Hana Jarolímová.

Společnost uvažovala, že v Libišanech postaví nákupní centrum Avion, jehož součástí by byl obchodní dům Ikea. Plány ale firma zcela nezavrhla a je možné, že se k projektu ještě v budoucnu vrátí, případně bude hledat jinou lokalitu na východě Čech.

"Námi navrhované dopravní napojení byl jediný možný model. Musíme zvážit všechny možnosti, jak postupovat dál," řekl Chadraba.

Nábytkářský kolos v současnosti připravuje investici do současných obchodních domů a nových projektů v Česku, Maďarsku a na Slovensku za devět miliard korun. Přistavuje další prostory na Černém Mostě a zpracovává plány na rozšíření centra na Zličíně.

Lidovky.cz, ČTK