Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

IKEA otestuje pronájem nábytku na svých 30 trzích včetně České republiky. Reaguje na stav životního prostředí

Logo IKEA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo IKEA. | foto: Reuters

KAARST (NĚMECKO) IKEA otestuje do roku 2020 pronájem nábytku na svých 30 trzích, včetně České republiky. O plánu ve středu informovala v západoněmeckém Kaarstu poblíž Düsseldorfu, kde v roce 2017 otevřela svou první „udržitelnou“ prodejnu. Švédský nábytkářský řetězec reaguje na rostoucí obavy o stav životního prostředí - zákazníci mají získat možnost výrobky IKEA udržitelným způsobem získávat, pečovat o ně a vracet je do oběhu.

První průzkum trhu již společnost provedla ve čtyřech evropských zemích. V Polsku a Nizozemsku testovala IKEA podle agentury DPA příští předplatitele v řadách studentů a ve Švýcarsku a Švédsku mezi menšími firmami. Firma podle tohoto modelu zůstává majitelkou nábytku, zajišťuje jeho další využití a nakonec se postará i o recyklaci.

„Změna klimatu a neudržitelná spotřeba představují jedny z největších společenských výzev,“ řekl agentuře Reuters šéf skupiny Ingka Group, která vlastní většinu obchodních domů IKEA a operuje na 30 trzích včetně České republiky.

Obrat řetězce směrem k oběhové ekonomice přichází v době, kdy mladí spotřebitelé prohlašují, že chtějí minimalizovat svůj dopad na životní prostředí. Spíše než věci včetně aut a oblečení vlastnit si je raději pronajmou.

IKEA loni utržila 39 miliard eur (jeden bilion Kč). Již dříve se zavázala, že hodlá do roku 2030 vyrábět pouze z obnovitelných a recyklovaných materiálů a že i všechny výrobky budou navrženy tak, aby se daly znovu použít, opravit a recyklovat.

Pobočky v centrech měst

Firma ve středu v Kaarstu současně uvedla, že chce pokračovat v otevírání svých obchodů v centrech velkých měst, protože ne všichni její potenciální klienti mají čas nebo auta, aby si zajeli do jejích obřích prodejen na okrajích měst. IKEA právě otevřela nový obchod v Greenwichi v jihovýchodní části Londýna. Prodejny střední velikosti v budoucnu chystá v New Yorku, Londýně, Paříži, Berlíně, Madridu, Barceloně, Tokiu, Šanghaji a Bombaji.

Malý pražský obchod IKEA Point se zhruba po roce na konci srpna zavře. 

Podle mluvčí řetězce Zdenky Peckové šlo o dočasný testovací projekt. Tzv. pop-up studio o ploše 800 metrů na Václavském náměstí nesloužilo k přímému prodeji nábytku, lidé si mohli vybrané zboží vyzvednout na pobočkách řetězce.

IKEA je největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě. V Česku patří mezi největší prodejce nábytku ještě firmy Kika, Jysk, Asko-Nábytek, Sconto a Möbelix CZ. Podle odhadu Asociace českých nábytkářů tržby z prodeje nábytku za celý loňský rok činily zhruba 35,8 miliardy korun.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...