17. října 2012 15:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ikea otevře v Česku nové obchody. Kde budou stát?

IKEA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IKEA | foto: caelusgreenroom.com

PRAHA Nábytkářský řetězec Ikea plánuje v Česku otevřít v dalších letech tři obchodní domy. Celkem do nich investuje asi čtyři miliardy korun. Vyrůst by měly v Praze, Plzni a Hradci Králové.

Ve finančním roce, který skončil v srpnu, Ikea v Česku zvýšila tržby o pět procent na sedm miliard Kč. V letošním roce Ikea očekává růst obratu o čtyři procenta.

Obchodů přibude

Nové prodejny chce v Česku postavit také konkurenční rakouská společnost Kika. Vedení řetězce už dříve uvedlo, že plánuje otevřít deset až 15 prodejen.

Také rakouská společnost XXXLutz plánuje v Praze postavit druhý obchodní dům, vyrůst má ve Vysočanech.

Obrat je podle generálního ředitele společnosti Marka Feltla nyní stimulován nárůstem průměrné útraty. Počet zákazníků je stejný jako loni, ale lidé utrácejí víc. Češi letos nakupují víc nábytek než bytové doplňky.

"Naším cílem je do tří, čtyř let otevřít nový obchodní dům v Praze. Dále se díváme na Plzeň a Hradec Králové v horizontu šesti let," říká také Feltl.

Řetězec také spustí do tří let internetový obchod. "V téhle oblasti jsme trošku zaspali dobu. Do tří let bude zavedena v celé síti Ikea nová platforma objednávání a placení," dodal Feltl.

Ve čtvrtek Ikea otevře nově zrekonstruované obchodní domy v Praze na Zličíně a v Bratislavě. Do pražského obchodu firma investovala 240 milionů korun, v Bratislavě pak 35 milionů eur. Peníze šly na rozšíření prodejní plochy a snížení ekologické zátěže prodejen.

ČTĚTE TAKÉ:

První prodejnu švédská společnost Ikea v Česku otevřela v roce 1991 a nyní provozuje dva obchodní domy v Praze a po jednom v Brně a Ostravě. Ikea má celkem 321 obchodních domů ve 38 státech, přičemž 37 obchodních domů vlastní a provozují držitelé licence mimo společnost Ikea Group. Obchodní domy Ikea ročně evidují zhruba 590 milionů návštěvníků.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz