14. ledna 2010 15:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ikea v Česku pevně zakotvila, na Černém Mostě se zdvojnásobí

IKEA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IKEA |

PRAHA Společnost Ikea plánuje rozšířit svoji prodejnu s nábytkem a bytovými doplňky v Praze-Černém Mostě, jejíž budova by místo nynějších zhruba 14.000 metrů čtverečních měla po rozšíření zabírat 22.600 metrů čtverečních. Firma zároveň v roce 2011 otevře nový obchodní dům v Praze-Zličíně, který bude největším v Evropě.

Vyplývá to z databáze posuzování vlivu staveb na životní prostředí EIA. Prodejnu Černý Most společnost Ikea otevřela v závěru roku 2004 a do její stavby tehdy investovala přibližně 1,2 miliardy korun.

Ikea hodlá rozšíření obchodu v Praze-Černém Mostě zahájit letos v září a ukončit o rok později, přičemž zvětšena má být jeho prodejní plocha, jídelna i sklady.

Švédský model

Ikea ČR je součástí švédského holdingu Ikea, který loni v září provozoval 266 obchodů Ikea v 25 zemích světa.

"Rozšíření budovy a vybudování parkovacího domu bude provedeno nad dnešními venkovními parkovišti, které zůstanou v suterénu zachovány," stojí v oznámení společnosti Ikea, která předpokládá, že počet parkovacích míst se zvýší z nynějších 1233 na 1461.

Ikea zároveň plánuje v roce 2011 otevřít nový obchodní dům s nábytkem a bytovými doplňky IkeaWest v Praze-Zličíně. Původní prodejna Ikea v nákupním centru Avion Shopping Park ve stejné lokalitě bude nabídnuta k pronájmu.

Dočká se i Hradec Králové
IkeaWest, jejíž prodejní plocha má činit zhruba 35.000 metrů čtverečních, bude největší v Evropě. Společnost Ikea také hodlá postavit novou velkoplošnou prodejnu v Hradci Králové.

Ikea nyní v Česku provozuje čtyři obchodní domy s nábytkem a bytovými doplňky a v hospodářském roce 2009 končícím loni v srpnu zvýšila čistý zisk z 645 milionů korun v roce předchozím na 666,8 milionu korun. Celkové tržby Ikea ČR včetně restaurací a prodeje potravin se loni zvýšily na 7,28 miliardy korun z 6,8 miliardy korun ve finančním roce 2008.

V hospodářském roce 2010, který skončí letos v srpnu, vedení Ikea ČR kvůli hospodářské krizi ale počítá s prodejem maximálně na úrovni předešlého roku. "Tento odhad se týká i hospodářského výsledku společnosti," upozornilo ve výroční zprávě vedení společnosti Ikea ČR.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.