19. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ikona punku je na prodej. O 'martensky' má zájem vlastník Hugo Boss

Kultovní "těžké boty" Dr. Martens. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kultovní "těžké boty" Dr. Martens. | foto: Reprofoto

LONDÝN Firma vyrábějící kultovní britské boty Dr Martens je na prodej. Rodina Griggsových, která vlastní značku více než 50 let, jedná o prodeji svého podílu 91,5 procenta soukromé investiční firmě Permira za 300 milionů liber (9,2 miliardy korun).

Zbývající podíl v Dr Martens vlastní manažeři firmy. Podle zdrojů by koupě mohla být oznámena v příštích několika týdnech. Firmy Dr Martens a Permira se ke zprávě odmítly vyjádřit.

První kožené šněrovací boty Dr Martens se začaly vyrábět v roce 1960 a okamžitě se staly symbolem revolty mladých. Obuv si mimo jiné oblíbili vyznavači různých subkultur, jako hnutí skinheads, punku či gotického hnutí. Popularitu značky podpořily i některé rockové hvězdy a celebrity, jako kytarista kapely The Who Pete Townshend, Rihanna a Miley Cyrusová.

Každý rok je v nabídce bot značky Martens na 250 modelů, od zlatých po růžové.

Každý rok je v nabídce bot značky Martens na 250 modelů, od zlatých po růžové.

Soukromé investiční skupiny a další zájemci krouží kolem rodinné firmy Dr Martens již několik let. Loni jednala rodina Griggsových o prodeji podílu se soukromou investiční firmou Electra Partners. Strany se ale nedohodly, protože majitelé nebyli spokojení s nabízenou cenou.

Zisk Dr Martens před zdaněním v loňském roce stoupl trojnásobně na 15,3 milionu liber. Firma prodává svoji obuv v 63 zemích světa a zhruba polovinou se na celkových tržbách podílejí Spojené státy. Většina bot firmy se nyní vyrábí v Asii, pouze malý podíl se dosud vyrábí v rodné Anglii.

Permira má již v oblasti módy zkušenosti. Vlastní mimo jiné značku Hugo Boss či britský řetězec prodejen s oděvy New Look. Loni prodala módní dům Valentino, ve kterém vlastnila kontrolní podíl od roku 2007.

Lidovky.cz, ČTK