Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ind, který otřásl světem, končí. Snížil USA rating

Deven Sharma, končící ředitel S&P | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deven Sharma, končící ředitel S&P |

PRAHA  Kdo je Deven Sharma? Jen těžko by někdo na tuto otázku odpověděl před začátkem srpna, kdy byl poprvé v historii snížen agenturou Standard & Poor’s rating Spojených států amerických. Právě tehdy se ale prezident této ratingové agentury stal veřejně známou tváří.

V pondělí sesterská společnost S&P, McGraw-Hill, oznámila, že Deven Sharma opustí své místo 12. září a definitivně by měl odejít na konci roku.

Jeho místo má zaujmout provozní ředitel Citibank Douglas Peterson. "Doug je vynikající manažer, který má o finančních a kapitálových trzích obrovský přehled. Své schopnosti prokázal, když se mu povedlo úspěšně rozjet podnikání na řadě míst světa, jako je například Japonsko, Latinská Amerika či Spojené státy," prohlásil o novém šéfovi Harold McGraw III., generální ředitel McGraw-Hill.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle lidí, kteří jsou s případem blíže seznámení, prý rozhodnutí o odchodu Sharmy ze společnosti nesouvisí se snížením ratingu USA ani s vyšetřováním S&P americkými úřady. Ty agenturu zkoumají kvůli špatně ohodnoceným hypotečním dluhopisům v době před finanční krizí z roku 2008.

"Vypadá to, jako by Sharmovi ze dveří pomohli. Jestliže mělo jít o plánovaný odchod do důchodu, tak s tím měla společnost naložit trochu jinak," řekl pro agenturu Bloomberg Noel Hebert, ekonom ze společnosti Mitsubishi UFJ Securities USA.

Proč USA nemají Sharmu rády?
Americké dluhopisy byly a jsou ve světě financí považovány za synonymum stability, například stejně jako byl dříve brán zlatý standard. Jenže Sharma a jeho tým analytiků z S&P 5. srpna americkému prezidentovi Baracku Obamovi a ministerstvu financí oznámili, že došli k závěru, podle kterého si USA nezaslouží být mezi nejlépe hodnocenými státy světa.

Po šesti hodinách rozrušených telefonátů a konferenčních hovorů mezi Obamovou administrativou a "chlapci" z S&P, se ve světě objevila zpráva, která doposud neměla obdoby. Něco, co ve vzduchu viselo již několik měsíců a média o tom jen spekulovala, se stalo skutečností.

Spojeným státům byl poprvé v historii snížen nejvyšší rating, což přispělo k masivním propadům na světových trzích. Americké ministerstvo financí v čele s Timothy Geitnerem pak agenturu obvinilo, že vynesla svůj verdikt na základě špatných výpočtů.

Dvoubilionový přehmat
Podle úředníků společnost nadsadila budoucí dluh Spojených států o dva biliony dolarů. S&P to odmítla s tím, že nehledě na tento omyl je její rozhodnutí založeno na faktu, že se americká vláda stává méně stabilní, efektivní a předvídatelnou. "S&P bude i nadále vydávat ratingy, které jsou srovnatelné, předvídají budoucí vývoj událostí a jsou transparentní," uvedla agentura ve svém prohlášení.

Ovšem i slavný nobelista Paul Krugman řekl, že není třeba brát snížení ratingu vážně. "V těchto vzácných případech, kdy agentury sníží rating někomu, kdo má důvěru investorů, to znamená, že se skoro určitě spletly," napsal Krugman.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....