1. prosince 2011 16:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Indexy věští temné vize, střední Evropa prudce brzdí

Index Boha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Index Boha | foto: Reprofoto

VARŠAVA Hospodářský růst v zemích střední Evropy včetně České republiky začal během listopadu citelně zpomalovat. Ukazují to klíčové indexy průmyslové aktivity, které indikují pokles jak v České republice, tak v Polsku a Maďarsku.

Zvlášť překvapivé je to v případě Polska, jehož rozsáhlý vnitřní trh za globální krize pomohl k tomu, že země se vyhnula recesi.

ČTĚTE TAKÉ:

Takzvaný index nákupních manažerů, který aktivitu sleduje, v Maďarsku v listopadu podle tamní Asociace pro logistiku klesl na 47,8 bodu. Dostal se tak nejníže za více než dva roky. Průmysl byl ale v útlumu už v říjnu, kdy byl index na 48,2 bodu. Aktivita je teď nejnižší od srpna 2009 a je hluboko pod dlouhodobým průměrem pro listopad, který činí 52,2 bodu.

Pokud je hodnota indexu aktivity nad 50 body, signalizuje to růst. Pokud ale klesne pod 50 bodů, je to známkou útlumu. Od letošního června se index držel v pásmu 50 až 51 bodů, tedy těsně nad hranicí expanze.

Polský propad překvapil

Velkým překvapením je ale propad aktivity v Polsku. Hodnota indexu se tam snížila na 49,5 bodu, zatímco v říjnu byla na 51,7 bodu. Dostala se tak nejníže za 25 měsíců, tedy od října 2009. Důvod je přitom v Polsku stejný jako v dalších zemích: klesající poptávka, která snižuje dílčí index nových zakázek. Ukazují to data společnosti Markit, která je zpracovává společně s bankou HSBC.

Analytici s útlumem aktivity sice počítali, domnívali se ale, že aktivita zůstane v pásmu expanze. V anketě agentury Reuters ekonomové odhadovali, že index klesne pouze na 50,75 bodu.

Prudkému zpomalení se nevyhnula ani Česká republika, kde průmyslová aktivita rovněž klesá. Index nákupních manažerů spadl na 48,6 bodu a dostal se nejníže od října 2009.

Lidovky.cz, ČTK